Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sean Connery by oslavil 91. narozeniny: V 50. letech se zúčastnil soutěže krásy

Sean Connery
Sean Connery
Zdroj: Profimedia
Sean Connery

O tom, že byl Sean Connery fešák, není sporu. Málokdo ale ví, že se na začátku 50. let dokonce zúčastnil celosvětové soutěže krásy Mr. Universe, ve které skončil na třetím místě. Pár let poté se objevil ve snímku Lilacs in the Spring a následně na sebe hvězdná kariéra nenechala čekat. Zemřel 31. října roku 2020 ve věku úctyhodných devadesáti let.

Byl považován za největšího žijícího Skota a milovníka žen. I když už mnoho let nehrál, patřil mezi hereckou elitu a miláčka davů. Navíc z něj i ve stáří sršelo charisma a optimismus.

Sean Connery se dožil neuvěřitelných 90 let a všichni si mysleli, že je tento herec nesmrtelný. Proto bylo velkým překvapením, když v noci na sobotu 31. října loňského roku obklopen svou rodinou ve svém domě na Bahamách zemřel. 

V posledních letech se sice proslýchalo, že to jde s hercem od desíti k pěti, že trpí Alzheimerovou chorobou, ale nikdo neočekával, že by to bylo až tak zlé. Pojďme si připomenout zásadní životní okamžiky tohoto hereckého velikána.

Sean Connery se narodil 25. srpna 1930 ve Skotsku. Vyrůstal v chudé rodině, ale svých rodičů si velmi vážil. Toužil po kariéře námořníka, proto vstoupil ke královskému námořnictvu. Bohužel však musel v devatenácti letech ze zdravotních důvodů odejít.

Nejprve modelem, potom slavným hercem

Poté následovala kariéra modela a následně herce. Vypracovaný svalovec totiž okouzlil manželku jednoho z producentů Jamese Bonda a tak získal roli ve filmu Dr. No. Tehdy se psal rok 1962. Autor předlohy už tak ze svalovce nadšený nebyl, podle něj měl anglický gentleman vypadat jinak. Nakonec byl ale přehlasován a Connery se v roli Jamese Bonda objevil ještě šestkrát.

Ač by se dalo předpokládat, že v soukromí stejně jako ve filmu střídal Sean jednu ženu za druhou, nebylo tomu tak. Měl jednu životní lásku, a to malířku francouzského původu jménem Micheline Roquebrune. S tou se seznámil roku 1970, následně se vzali a zůstali spolu celý život.  Předtím byl sice ženatý s herečkou Diane Cilento, ale dle vyprávění nešlo o žádnou velkou lásku. Herečka ho dokonce v jedné ze svých knih obvinila z týrání. Měli spolu ale syna Jasona.

I když ho celý svět znal právě jako Jamese Bonda, Connery z toho příliš nadšený nebyl. Chtěl být známý především proto, že umí hrát a ne proto, jak vypadá.

Na roli Jamese Bonda příliš pyšný nebyl

„Je to krásné, hodně lidí mě stále zdraví ve stylu – dobrý den, pane Bonde. A myslím, že to tak trochu bude už napořád. Musel jsem s Bondem ale skončit, udělal jsem to pro sebe jako pro herce. Abych zažil i jinou práci, získal další perspektivu na život,“ řekl pro televizi CBS

Za zmínku stojí ještě role ve filmech jako Jméno růže z roku 1986 nebo král zbojníků z filmu o Robinu Hoodovi. V jeho životě hrála velkou roli i postava ze snímku Neúplatní, za kterou získal Oscara za vedlejší roli a také tři Zlaté Glóby.

Celý život toužil Sean po nezávislosti Skotska a byl členem Skotské národní strany. Roku 2000 ho dokonce britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře. 

Svůj poslední film natočil roku 2003 a byla jím Liga výjimečných. Sice z něj nebyl příliš nadšený, ale nestyděl se za něj, stejně jako za nic, co v životě udělal. Měl typický britský humor a rád použval sarkasmus a ironii. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU