Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Schovala jsem se v křoví: Ženy po zmizení Sarah Everard popisují otřesné zážitky

Sarah Everard
Sarah Everard
Zdroj: profimedia.cz
Sarah Everard

Nejen Velkou Británií, ale i celým světem otřásl případ třiatřicetileté marketingové manažerky Sarah Everard, která se 3. března večer vracela od kamarádky domů. Tam už ale nikdy nedošla. Co se onoho večera přihodilo, zůstává nadále záhadou. Ženy z celého světa její zmizení podnítilo k tomu, že na internetu sdílejí své vlastní zážitky z momentů, kdy se v tmou zahalených ulicích necítily bezpečně. Chtějí tak poukázat na to, jak blízko je každá žena tomu, aby se stala obětí. 

Byl večer 3. března. Marketingová manažerka Sarah Everard se z londýnské čtvrti Clapham vracela od kamarádky domů. Ještě ve 21:30 ji podle Blesku zachytila bezpečnostní kamera na ulici Poynders Road. Jaké události následovaly poté, není jasné. Jako by se po ní slehla zem. V souvislosti s vyšetřováním policie zadržela muže, který je členem Metropolitní policie, a ženu, jež by mohla být spolupachatelkou. 

Policie následně poblíž města Ashford objevila lidské ostatky. Nyní tedy prošetřuje, zda patří právě pohřešované ženě. Lidé jsou znepokojeni tím, jak dlouho vyšetřování trvá. Dokonce i britský premiér Boris Johnson se k případu vyjádřil na sociální síti. „Jsem šokovaný a hluboce zarmoucený vývojem vyšetřování zmizení Sarah Everard. Stejně jako celá země myslím na její rodinu a přátele. Musíme pracovat rychle a najít odpovědi na tento hrůzný čin,“ uvedl premiér na svém Twitteru. 

Ženy sdílí své vlastní zážitky

V souvislosti se zmizením Sarah Everard ženy z celého světa na sociálních sítích sdílí své vlastní otřesné zážitky, kterými si musely projít, když se samy pohybovaly nočními ulicemi. Chtějí tak poukázat na to, že útoky a přepadení v do tmy zahalených městech nejsou žádným výjimečným jevem.

„Pamatuji si muže, který mě sledoval, když jsem šla domů, a ptal se na mé telefonní číslo. Říkala jsem si, že musím změnit směr, aby nevěděl, kde bydlím,“ napsala novinářka a spisovatelka Mollie Goodfellow podle webu Evening Standard. Zpěvačka Nadine Shah zase uvedla, že počet okamžiků, kdy ji někdo sledoval, by mohla jen stěží spočítat. „Jednou jsem se musela schovat ve křoví. Byla jsem tam déle než hodinu, až dva muže konečně přestalo bavit mě hledat. Slyšela jsem je, jak explicitně plánovali, co se mnou udělají, a jak se u toho smáli. Řešení přichází s respektováním žen,“ napsala. 

Nekonečné obavy

Spousta žen uvedla, že se v nočních ulicích svých měst často necítí bezpečně. Některé z nich na svých cestách domů sdílejí skrz mobilní telefony svou polohu s přáteli. Jiné v pěsti svírají klíče, aby se mohly před případnými útočníky bránit. Je to neutichající strach, který nelze nijak potlačit. „Všem ženám, které píšou svým přátelům, že dorazily v pořádku domů, které v noci nosí tenisky, aby mohly v případě potřeby utíkat, které mají v ruce klíče připravené použít, není to vaše chyba,“ napsala jedna z uživatelek.

Krátce po zmizení Sarah Everard policie sdělila ženám ze čtvrti Clapham, aby nechodily ven samy. Toto doporučení se ovšem setkalo s negativními reakcemi. Některé ženy totiž řekly, že se od nich očekává, aby změnily své chování, zatímco odpovědnost byla zcela přehlédnuta. 

„Žádná žena, kterou v Claphamu znám, se v noci necítí bezpečně. Nechce chodit pěšky z práce, z posilovny, nechce jít ani do obchodu. Přála bych si, aby více mužů pochopilo tento pocit,“ napsala jedna z uživatelek sociální sítě Twitter.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky