Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lidé zuří: Policie krutě zasáhla proti akci na počest zavražděné Sarah Everard

Zmizení Sarah Everard
Zmizení Sarah Everard
Zdroj: profimedia.cz
Zmizení Sarah Everard

Několik set lidí v Londýně se rozhodlo vzdát hold zavražděné ženě Sarah Everard, která začátkem měsíce zmizela a o několik dní později bylo nalezeno její zohavené tělo. Policie se však rozhodla akci kvůli probíhající pandemii koronaviru ukončit. Podle svědků k tomu však využívala nepřiměřené násilí…

Smrt třiatřicetileté Sarah Everard zasáhla celý svět. Mladá žena se začátkem března ve večerních hodinách vracela domů od kamarádky, do bezpečí svého domova však už nikdy nedošla. Po několika dnech pohřešování byly objeveny její ostatky. Z vraždy byl obviněn člen londýnské policie. Lidé se na dívčinu počest rozhodli uctít její památku v londýnské čtvrti Clapham, ve stejné čtvrti, kde byla před smrtí spatřena. Konání hromadné akce však bylo v rozporu se stávajícími pravidly proti šíření koronaviru. Policisté byli nemilosrdní. Kvůli tomu si vysloužili ostrou kritiku veřejnosti. 

Dorazila i Kate Middleton

Během soboty do parku v londýnské části Clapham průběžně přicházely stovky lidí a přinášely květiny. Mezi návštěvníky se objevila i vévodkyně Kate. Okolo šesté hodiny večerní se dle webu Forbes s odkazem na londýnskou policii začal formovat větší dav, jehož účastníky strážníci požádali, aby odešli. Někteří to udělali, jiní však zůstali. „Bohužel, menší skupinka lidí začala na policisty křičet, strkat do nich a házet na ně různé předměty,“ nechala se slyšet komisařka Helen Ball. 

V souvislosti s nevhodným chováním a porušováním vládních nařízení byli nakonec zatčeni čtyři lidé. Svědci události však poukázali na nepřiměřenou agresivitu zasahujících policistů. Lidé byli jednáním strážníků natolik pohoršeni, že dokonce žádají odstoupení ředitelky Metropolitní policie z funkce. Ta ale odstoupit odmítá. 

Všichni nařízení dodrželi

Podle Marie Kalinowské, jedné z návštěvnic parku, na sobě měli všichni zúčastnění roušky a dodržovali mezi sebou rozestupy. Pětadvacetiletá žena místo opustila ještě předtím, než došlo k zatýkání určitých osob. Nechala se ovšem slyšet, že byla znechucená, když viděla, jak se policie chovala k ostatním zúčastněným. 

„Záběry z Claphamu jsou nepřijatelné. Policie má na starosti vymáhání dodržování nařízení souvisejících s koronavirem, ale z obrázků, které jsem viděl, je jasné, že jejich reakce nebyla vhodná, natož přiměřená. Jsem v kontaktu s komisařkou a žádám ji o urgentní vysvětlení,“ nechal se slyšet londýnský starosta Sadiq Khan. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky