Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

S čerty nejsou žerty: Démonický Heřmánek nešel zkrotit, režisér ho nezvládal

S čerty nejsou žerty je český pohádkový film režiséra Hynka Bočana.
S čerty nejsou žerty je český pohádkový film režiséra Hynka Bočana.
Zdroj: Profimedia.cz

Pohádka S čerty nejsou žerty se stala v naší zemi kultovní. Kolem svátků se všichni těší, že ji na televizních obrazovkách opět uvidí. Málokdo však ví, že natáčení provázely nemalé komplikace, které dotočení snímku málem zabránily.

Jednou z komplikací byly třeba velké finanční výdaje. Filmové peklo totiž stálo majlant. Nebylo vytvořeno v ateliérech, ale v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních poblíž České Lípy.

Na natáčení se stalo několik nehod. Kvůli tomu musela být posílena požární bezpečnost a sanitky byly připravené na okamžitý výjezd. K tomu došlo, když byli tři čerti popáleni pekelným ohněm. Kostýmy byly totiž velmi hořlavé.

Na place to však nebylo jen nebezpečné. Většinou bylo o zábavu postaráno. Jaroslava Kretschmerová, která si zahrála zlou macechu Doru, nijak netajila, že se na place notně pilo. Sdílná byla i Dana Bartůňková.

Na place se pilo až do rána

„Bydleli jsme na statku, kde se natáčel mlýn, a každý večer tam byl oheň, pekla se masíčka a staří herci říkali historky. Nás akorát štáb předčasně zaháněl se slovy: ‚Princezny, po desátý spát. Ať nemáte pod očima pytle.‘ Ale je jasné, že když nás zahnali, že jsme se druhou stranou vrátily. Ráno jsme si pak kapaly kapky do očí,“ prozradila deníku Aha! představitelka princezny Angelíny Dana Bartůňková.

Korigovat herce se často neúspěšně pokoušel i režisér Hynek Bočan. Svěřil se, že Karel Heřmánek byl jako Lucifer přímo démonický.

Heřmánek se v roli Lucifera zbláznil

„Čerti pro mě byli naprosto nová zkušenost, nový žánr. A Karel Heřmánek mi moc pomohl. Byl první natáčecí den, řekl jsem – kamera – a on začal řádit. Doslova! Koukal jsem jako blázen. Šel jsem za ním a říkám mu: ‚Karle, co to děláš? Ty jsi zešílel!‘ A on: ‚Co je? To je čert! Co čert? To je Lucifer. To takhle prostě musím.‘ Nechal jsem ho tedy hrát a tu postavu udělal dokonale,“ prozradil deníku Aha! Hynek Bočan.

Režisér měl v té době syna na základní škole. Poprosil ho tedy, aby s kamarády namaloval, jak by měl vypadat čert. Masky se pak tvořily dle dětských návrhů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky