Zatímco smažený kapr má mnoho příznivců, kteří si bez něj nedokážou představit Vánoce, polévka, jež se vaří z kapřích hlav, rozhodně tolik populární není. Často totiž až nepříjemně zapáchá rybinou, která jí dodává i zvláštní pachuť. Tomu je ale možné velmi snadno předejít. S receptem od Zdeňka Pohlreicha a tipy od Ivany Jirešové si rybí polévku zamiluje každý.
Rybí polévka Zdeňka Pohlreicha
Na šest porcí postačí 2 kapří hlavy. Z těch je ještě třeba před jakoukoliv úpravou odstranit žábry, jinak by byla polévka nesnesitelně hořká. Hlavy dejte do hrnce společně s různými odřezky, kostrou a také 2 kuličkami nového koření, asi 5 kuličkami celého pepře, 1 bobkovým listem a větší špetkou soli. Přidejte také 1 menší mrkev, kousek celeru, asi půlku petržele a napůl překrojenou středně velkou cibuli. Vše zalijte 1 litrem studené vody a přiveďte k varu. Sbírejte pěnu a na mírném ohni rybí vývar vařte asi 20 minut.
Vývar přeceďte a dejte jej na chvíli stranou. V čistém hrnci rozehřejte větší lžíci másla a na ní osmažte 1 najemno nakrájenou šalotku. Na másle zarestujte také kousek nastrouhané mrkve a kořene petržele. Pak vše zaprašte moukou a vytvořte jíšku. Do ní vlijte hotový rybí vývar, přidejte špetku muškátového oříšku a také jikry či mlíčí. Pět minut povařte, oberte maso z uvařených rybích hlav a dejte jej do polévky. Hotovou polévku servírujte ideálně s na másle orestovanými krutony.
Čištění rybích hlav
Herečka Ivana Jirešová má ještě jednu pojistku předtím, aby rybí polévka nezapáchala. Kromě toho, že z hlav odstraní žábry, hlavy před vařením ještě pořádně vydrhne solí a drátěnkou. Díky tomu je zbaví slizu, který často stojí za ne příliš vábnou vůní a také zvláštní pachutí.
Zdroje: fresh.iprima.cz, blesk.cz