Rudolf Hrušínský byl člověk, který si rád užíval života. Celkem měl za sebou pět infarktů, nicméně rád kouřil. Po tom třetím si dokonce zapálil cigaretu i v sanitce. Na rady lékařů nedbal a v práci nepolevoval.  

„S údivem vzpomínám, že jeho pracovní den míval osmnáct devatenáct hodin, a to vlastně skoro celý život. Smekám před ním klobouk,“ tlumočil slova jeho staršího syna Rudolfa portál iDnes.cz.

Život Hrušínský neměl jednoduchý. Nežádoucím se stal po podepsání prohlášení 2000 slov, kdy zpochybnil chystanou normalizaci a byl proti okupaci sovětských vojsk. Toto rebelství s sebou přineslo samozřejmě řadu zákazů. Nemohl točit filmy, hrát divadlo, působit v rozhlase ani přednášet na DAMU.

Dostával výhrůžné telefonáty

Aby toho nebylo málo, v hledáčku byli i jeho synové, taktéž herci. Hrušínského manželka Eva prozradila, že jakmile její synové Jan a Rudolf dostali nějakou roli, vzápětí o ni okamžitě přišli. Kdo je obsadil, musel je zkrátka vyškrtnout.

Posléze byli hoši dokonce nucení se vlastního otce zřeknout. Podle webu lifee.cz dostával Hrušínský i výhrůžné telefonáty, kde mu jednou někdo tvrdil, že se jeden z jeho synů zabil. 

Režim, který mu znemožňoval vykonávat práci, jíž miloval, skončil a Hrušínský se toho dožil. Aktivně se dokonce poté do politiky zapojil, nicméně to nemělo dlouhého trvání. Byl zklamaný tím, jakým směrem se veškeré věci ubírají.

Na dvacet let ho zavřeli

Jeho dny se definitivně sečetly 13. dubna roku 1994 na jedné pražské klinice. Když zemřel, bylo mu nedožitých sedmdesát čtyři let. Jeho odkaz ale bude žít nadále v nespočtu skvělých filmů, které stihl za svůj život natočit. 

Jedním z nejvíce ikonických a prvních, které vám nejspíš vytanou na mysli, bude určitě Spalovač mrtvol. Film podle knižní předlohy Ladislava Fukse a v režii Juraje Herze se na filmových plátnech moc neohřál. Po uvedení v roce 1969 a s vystříháním mnohých scén se na dvacet let ocitl v trezoru.  

Nicméně ledový klid v kombinaci s jemným hlasem a poetickým vyjadřováním hlavní postavy Kopfrkingla, kterého ztvárnil právě Hrušínský, se Spalovač mrtvol řadí mezi nelepší snímky československé kinematografie.

Sklenička, do které se močí

Dalším nezapomenutelným bijákem je filmová komedie Jiřího Menzela Vesničko má středisková, kde hlavní role sice ztvárnili slovenský herec Marián Labuda a maďarský herec János Bán, nicméně Hrušínský ve své roli doktora milujícího krajinu, opět exceluje.  

Jeho postava vás chytne za srdce pro svou jemnou roztomilost, jelikož pana doktora nerozhodí ani to, když nabourá své zcela nové auto. A nebo když se jeho pacient napije v ordinaci ze skleničky, do které ostatní lidé močí. 

Z dalších snímků, ve kterých se Hrušínský objevil, nesmíme vynechat Pozor, vizita!, Rozmarné léto, Slavnosti sněženek, Adéla ještě nevečeřela, Dařbuján a Pandrhola a nebo pohádka Tři veteráni.

Související články