Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Předchůdce Karla Gotta Rudolf Cortés: Slavný zpěvák umíral dlouhých deset let

Rudolf Cortés
Rudolf Cortés
Zdroj: Instagram.com
Rudolf Cortés

Původně se vyučil kožešníkem, ale jeho okouzlující hebký hlas mu vytyčil zcela jinou kariéru. Rudolf Cortés byl na českém pěveckém nebi předchůdcem slavnějšího Karla Gotta, jeho hvězda však předčasně pohasla kvůli zákeřné nemoci.

V 50. a 60. letech minulého století patřil Rudolf Cortés k předním českým zpěvákům a sem tam se mihl i ve filmech. Svým sametový barytonem nazpíval například hity Váš dům šel spát nebo Nejmíň stárne klaun. V Divadle estrády a satiry (později Divadlo ABC) dlouho vystupoval v hlavní roli ve hře Limonádový Joe aneb koňská opera. Když se však v roce 1964 točila filmová verze, jeho postava byla svěřena Karlu Fialovi a písně nazpíval Karel Gott. Sám Cortés si ve slavné komedii zahrál jen malou roli pistolníka.

Španělské příjmení a jižanský vzhled napovídají, že původ Rudolfa Cortése není tak úplně ryze český. Čechem byl jen jeho tatínek, který v mládí odjel za oceán do uruguajského Montevidea, aby zde pomohl postavit pivovar. Zde potkal jistou Mercedes Cortésovou, oženil se s ní a po dokončení stavby si ji přivezl domů do Čech.

Po otci získal Rudolf příjmení Kraisinger. Když ale začal zpívat s orchestrem Karla Vlacha, kolegové mu radili, aby si jméno změnil, protože "Kraisinger" je příliš dlouhé slovo a zní německy. Rudolf proto od roku 1955 užíval exotické příjmení matčino.

Úspěšnou kariéru si bohužel neužil dlouho. Tři roky před 50. narozeninami se u něho projevily první známky Alzheimerovy choroby, kvůli které musel odejít do předčasného důchodu.

Za deset let poté se už nemohl sám ani obléknout a netrefil do postele. "Kamufloval to smíchem, takže jsme nevěděli, jestli si dělá legraci," vyprávěla později jeho dcera Dáša. Nejsmutnější podle ní bylo, že při hudbě z gramofonu už ani nepoznával vlastní hlas.

Dožil v domově důchodců v Krásné Lípě, kde ho smrt zastihla 12. prosince 1986 ve věku 65 let.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU