Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Míša a Roman Tomešovi: Veškeré náznaky hádek okamžitě přehazujeme do humoru

Míša a Roman Tomešovi se syny
Míša a Roman Tomešovi se syny
Zdroj: Profimedia
Míša a Roman Tomešovi se syny

Se svými dětmi jsou Míša (29) a Roman (32) Tomešovi v posledních týdnech od rána do večera a nečekanou dávku společných chvil si velmi užívají. „Karanténa ukazuje, že tady fungujeme v krásné symbióze,“ pochlubil se sympatický herec.

Rozhovor vyšel v časopise Story.

Volný čas pro rodinu mladí (manželé) řešili už v zimě – tehdy si totiž řekli, že na sebe mají málo času a že by to chtělo se trochu zastavit. V létě plánovali velkou dovolenou. To ještě netušili, že se jim o pár měsíců později jejich přání splní – a tu velkou dovolenou stihnou už na jaře. I když berou současnou situaci s nadhledem, oba připouštějí, že už přemýšleli o tom, co by dělali, kdyby se k herectví nemohli vrátit. 

Z rozhovorů s vámi mám, Míšo, dojem, že jste notorický neplánovač, je to tak?

Míša: Dřív tomu zřejmě tak bylo, ale řekla bych, že se to pravděpodobně dost změnilo s příchodem dětí. Kvůli nim se totiž plánovat musí a já jsem za to kupodivu ráda.

Shodnete se na plánování?

Roman: Přiznávám, že jsem to spíš já, kdo v rodině plány nabourává. Ale za ty roky, co spolu žijeme, jsme se, myslím, už sladili. Je ale pravda, že co se týká těch krátkodobých plánů, tak na tom jsem hůř než Míša. Ta totiž plánuje týdenní rozvrhy. Třeba v kolik děti půjdou do školky, v kolik dorazí chůva nebo v kolik budeme společně večeřet. Díky této soustavné rodinné organizaci mě vlastně nenápadně, ale tak trochu povinně plánovat naučila.

Míša: V téhle „koronavirové“ době si vždycky řekneme, co druhý den budeme dělat, abychom měli pozitivní motivaci a nenudili se. Roman třeba naplánuje, že zítra zasadí strom, a já vymyslím, co uvařím k obědu a večeři. Krátkodobé plány jsou fajn, ale ty dlouhodobé jsem neměla ráda nikdy a nemám je ráda ani teď.

Ale představu o tom, jak budete trávit léto, jste asi už měli?

Míša: To je právě ten krásný paradox v tom nejlepším slova smyslu. Už v zimě jsme si totiž říkali, že bychom se potřebovali zastavit, protože na sebe máme strašně málo času. Že by bylo fajn, kdybychom si po dlouhé době mohli udělat volné léto a společně někam s dětmi vyrazit. Chtěli jsme se klukům víc věnovat a fungovat pro ně. Plánovali jsme si společné volné léto a nakonec přišlo volné jaro. Snad to nakonec prohodíme a v létě už budeme alespoň trochu pracovat.

Byli jste v šoku ve chvíli, kdy jste se ze dne na den dozvěděli, že končí veškerá divadelní představení a následně i natáčení? Že jste najednou bez práce?

Roman: Myslím si, že v šoku byli všichni. Celá herecká skvadra, vlastně všichni umělci, kterých se to dotklo, protože první, co zakázali, byly produkce nad sto lidí, a my byli ti, koho se to dotklo a kdo byl na ráně. Je pravda, že první reakce všech „potrefených“ byly emotivnější, což je ale pochopitelné. Je to naše obživa. I reakci Míši, která se k tomu vyjádřila, pak média podávala zkresleně. Takže ano, dotklo se nás to, nicméně ve finále je to nakonec tak, že jsme to přetransformovali v pozitivno a dneska jsme za to rádi. Zpomalilo nás to, ale naštěstí máme nějaké finanční rezervy, ze kterých dokážeme několik měsíců vyžít.

Míša: Někde o nás psali, že nic bokem našetřeno nemáme, ale není to pravda.

Roman: Navíc nás to donutilo fungovat podstatně hospodárněji, což je také pozitivní. Míša: Přiznám se, že jsem člověk, který se velmi snadno přizpůsobí jakékoli situaci. Roman: Ty jsi takový chameleon. (smích)

Míša: Zvykla jsem si rychle a teď už se jen aklimatizuju, takže mi to nevadí. Naopak. My se každý den koukáme do našich plných pracovních kalendářů a bavíme se tím, v jakém divadle jsme měli hrát a co. Najednou si vůbec neumíme představit, že bychom se měli věnovat něčemu jinému než rodině.

Přemýšleli jste o variantě, že byste si – v případě delší pauzy – museli najít na nějakou dobu jiné zaměstnání?

Míša: Samozřejmě. Přece bychom si nemohli dokola stěžovat, že jsme zůstali bez práce. Já ale vlastně nic jiného než stát na jevišti a rozdávat radost neumím. Moje maminka je učitelka ve školce, tak mě napadlo, že bych mohla jít pracovat třeba do jesliček. S dětmi to umím a mám je ráda, tak to by mohla být cesta. Práce, při které bych mohla něco předat mladším generacím, by mě naplňovala. 

Roman: Věcí, které bych mohl dělat, je spousta. Už jsem uvažoval o tom, že bych mohl jezdit pro nějakou taxislužbu nebo rozvážet potraviny. Měl jsem dokonce už domluvenou brigádu přes Vaška Noida Bártu v Kauflandu ve skladu, ale nakonec to nevyšlo z důvodu nějakých hygienických nařízení. S hledáním práce ale nespěchám, protože nějaké rezervy máme. Navíc se zdá, že by se časem snad mohlo všechno vrátit do starých kolejí. Pokud by to ale mělo trvat déle, tak bych si rozhodně nějakou práci našel.

Není to tak dlouho, co jste se přestěhovali z Prahy na venkov. Máte už vše kolem domu doděláno?

Míša: Práce je tu samozřejmě víc než dost. Já jsem celé tři roky, co tu bydlíme, neumyla okno, ke kterému se nedá dostat jinak než přistavením žebříku, protože je strašně vysoko. A teď je konečně čisté. Takže nám nebude vadit, když to bude ještě nějakou chvíli trvat.

Roman: Ale nesmí to trvat zase moc dlouho.

Míša: Proč? Protože bys mě zabil? (smích)

Roman: To ty mě taky. (smích)

Míša: Já si myslím, že tahle situace by se měla uchopit právě tímhle způsobem. Být zodpovědný a zůstat doma.

Máte v domě každý svůj kout?

Míša: Máme tady pracovnu, ale je to především Romanovo království. Takže občas, když ho popadne múza, jde do pracovny a tam si něco skládá.

Roman: Je pravda, že múzy přicházejí. Zatím jsem ale ještě neměl úplně čas se skládání moc věnovat. Večer, když děti usnou, bych pracovat mohl, ale to jsem zase rád, že si dám na chvíli nohy na stůl a k tomu něco dobrého k pití. Ale věřím, že než skončí karanténa, tak ještě něco vytvořím.

Pověstná ponorková nemoc už se u vás objevila?

Roman: Myslím si, že to je asi všude stejné. (smích)

Míša: Já jsem byla zvyklá alespoň jednou týdně chodit do práce. Byl to takový můj ventil, kdy jsem si od dětí odpočinula. A teď najednou nikam nemůžu. Je spousta maminek, které aktuální situace až tak nepřekvapila, protože jsou zvyklé být s dětmi stále doma. To ale není můj případ.

Roman: Ale protože si situaci uvědomujeme, tak se oba snažíme a veškeré náznaky hádek okamžitě přehazujeme do humoru, protože víme, že není úniku. Radši se zasmějeme a bereme to sportovně, což se nám zatím daří. Někde jsem si přečetl, že karanténa byla u řady párů příčinou rozvodu, a mně se zdá, že nás to naopak stmeluje. Je to vlastně taková prověrka vztahu, a navíc se říká, že co tě nezabije, to tě posílí.

Třeba i to, pořídit si brzy děti?

Míša: To nebylo až tak naše rozhodnutí, mít děti brzy…

Roman: Tady se ukazuje, že jsme opravdu dřív moc neplánovali. Věděli jsme, že děti chceme, a nechali tomu volný průběh, ale netušili jsme, že přijdou takhle rychle.

Míša: Jak už jsem říkala, nemám problém se přizpůsobit a změny přijímám hodně rychle, takže jsem to přijala. Najednou jsem máma dvou prcků a je to skvělý. A díky tomu, že je mám, vím, že se nemusím honit za kariérou, za kterou bych se možná honila, kdybych je neměla. Teď už totiž vím, že kariéra je jen bonus. To nejdůležitější v životě jsou děti a je pravda, že teď na ně máme konečně čas. A jak jste říkala, možná i díky tomu, že jsme mladší, na ně máme podstatně víc energie. Takže všem holkám, které jsou mladší a které o tom přemýšlejí, mateřství v mladším věku doporučuju.

Roman: Je pravda, že se životní priority člověku s dětmi hodně změní, ale nikdy jsem o tom nepochyboval a nikdy jsem je nebral jako zátěž. Naopak jsem vždycky věděl, že to je správně. Přiznávám, že občas mám pocit, že mám na své aktivity méně času, ale to je normální. Měnit bych vůbec nic nechtěl, protože v tom stavu, jaký teď je, jsem šťastný. Myslím si, stejně jak říkala Míša, že jako mladší má člověk na děti dost energie. A děti vyrostou. Takže my bude mít možnost, ještě jako relativně mladí, dál tvořit, hrát i cestovat. Takže to načasování, i když jsme to úplně neplánovali, přišlo v úplně ideální čas.

Míša: Ano, přesně tak. Oba kluci si ten čas vybrali úplně skvěle!

Oba jsme aktivní a rádi něco děláme. Kdyby nebyla práce, nechceme se doma kopat do zadku, prozradila Míša, což potvrdil i její (manžel) Roman. „Je to změna oproti normálu, ale rozhodně bych to nenazval negativní změnou. Jsem totiž rád, že můžu být s rodinou,“ svěřil se Roman. 

ROMAN TOMEŠA

MUZIKÁLOVÝ HEREC 

Roman Tomeš je známý muzikálový herec, absolvent Konzervatoře Jaroslava ježka v Praze. Vystupoval v celé řadě muzikálů, jmenujeme např. Pomáda, Mauglí, Lucrezia Borgia, Sněhurka, Horečka sobotní noci… Je držitelem Ceny Thálie z roku 2015 za hlavní roli Rogera v kultovním muzikálu Rent.

MICHAELA TOMEŠOVÁ

HEREČKA

Míša Tomešová je známou seriálovou, filmovou, ale i divadelní herečkou. Se svým mužem Romanem (Tomešem) se potkávají hned v několika muzikálových představeních na prknech Divadla Kalich a společně vychovávají syny Kristiána a Jonáše. „Jsme rádi za to, co přišlo. Zastavili jsme se, jsme tu spolu a máme takové malé prázdniny.“

Autor: ANDREA SCHIEROVÁ 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky