Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Román pro muže: Vrtochy některých hlavních postav málem zhatily natáčení

Miroslav Donutil a Miroslav Vladyka
Miroslav Donutil a Miroslav Vladyka
Zdroj: profimedia
Miroslav Donutil a Miroslav Vladyka

Komedie Tomáše Bařiny Román pro muže se dodnes těší velké oblíbenosti. Vznik filmu ale provázela řada drobných nepříjemností, které komplikovaly celé natáčení.

Mraky na obzoru

Komický příběh na motivy knížky od Michala Viewegha o osudech tří sourozenců při cestě na hory je na české poměry kvalitní podívaná, ve které není o legraci nouze. Bohužel samo natáčení provázely nemalé problémy a vrtochy herců. Tvůrci filmu tak museli řešit spoustu nečekaných úskalí, aby snímek spatřil světlo světa.

Vanda  Hybnerová

Známou herečku čekala při natáčení dvě nepříjemná překvapení. Ve skutečnosti zapřísáhlá nekuřačka neměla roli psanou na míru a ve filmu nebyla bez cigarety v ruce k zastižení. Nakonec se sice obětovala, ale s každým zapálením přišla i s notnou dávkou brblání.

I plivanec na bratrův steak ve skrytu kuchyně způsobil nemalé průtahy. I když byla předem seznámena se scénářem, realita herečku paralyzovala a z úcty ke kuchařskému umění odmítla scénou projít. Naštěstí ji zaskočil asistent režie a střihač doladil zbytek.

Táňa Pauhofová

Oblíbená herečka, která na sebe naposledy upozornila rolí Lídy Baarové, měla ve filmu klíčovou roli. Jako múza Miroslava Vladyky se objevovala poměrně často v bikinách nebo spodním prádle. A na odiv dávala tetování. Ve skutečnosti je její kůže jako z alabastru a žádné obrázky ji nezdobí. Šlo jen o precizní práci maskérek.

Miroslav Donutil

Mezi herce malých a nevýrazných rolí Miroslav Donutil rozhodně nepatří. To dokazuje před kamerou i v divadle. Po celou  dobu natáčení naháněl scénáristy s tím, že jeho postava dostala ve filmu málo prostoru a žádal úpravy a později dokonce pokračování, které by mu bylo napsané na míru.

Spisovatel Michal Viewegh mu nakonec vyšel vstříc. Jen musel tvrdohlavý herec počkat na dopsání knihy!

Film román pro muže provázelo hodně nepříjemností.

Kniha versus film

V knižní předloze je několik momentů, o kterých si může filmové zpracování nechat zdát. A na vině jsou právě peníze. Původně se celý příběh odehrával na svazích italských Dolomit, ale tvůrci filmu nepohrdli ani mnohem levnější variantou a herce vyvezli jen k našim východním sousedům do Tater. Hory jako hory. Interiéry ale neměly se zahraničím nic společného a pořídily se v hotelu Kempinski, závěrečná scéna je z Třebotova nedaleko Prahy a pro odjezd vlaku postačilo nádraží ve středočeských Kostomlatech nad Labem.

Michal Viewegh patří mezi nejčtenější spisovatele u nás a ani zdravotní problémy ho nedokázaly zastavit. Nebojí se ostrých přirovnání ani slov, a tak se jeho knihy jen hemží vulgaritami. To by byl ve filmu problém a scénář byl upraven.

Mimo hlavních protagonistů se filmem mihla i spousta dalších hereckých ikon - Jan Budař, Pavel Řezníček, Lukáš Langmajer a další.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky