Málokdo může říct, že se mu splnil dětský sen. Marie Versini mezi takové šťastlivce patří. Už jako dítě milovala knihy Karla Maye a převlékala se za indiánky.

Krutá realita

Na svět přišla 10. srpna 1940 v Paříži, ale její rodiče pocházeli ze středomořské Korsiky, takže mezi vrstevníky působila poměrně exoticky. Měla také bratra Andrého, který byl o 17 let starší.

Její otec, profesor na Sorbonně, jí odmala předčítal z knížek. Nejraději měla příběhy Karla Maye, zamilovala si zejména Vinnetoua. Později vzpomínala, že sedmé narozeniny slavila v kostýmu Nšo-či. „Už tehdy jsem věděla, že ji chci hrát," říkala. Cestu k filmu jí ukázal i bratr, který uspěl jako scenárista, herec a později režisér.

Marie už v 17 letech dostala roli ve slavném divadle Comedie Francaise, dokonce se stala nejmladší členkou v historii souboru. Zároveň pózovala pro módní časopisy a brzy se ozvali i filmaři. Možnosti jí také rozšiřovala nevšední znalost jazyků. Díky otci ovládala angličtinu, italštinu i němčinu. Když se zúčastnila konkurzu na film Vinnetou, od počátku patřila mezi horké kandidátky na roli Nšo-či.

Brzy se ukázalo, že i splněný sen může mít odvrácenou tvář. Přestože měla za sebou už několik filmů, trpěla velkou nervozitou. Situaci jí neulehčil fakt, že hned první scéna byla zároveň nejnáročnější. Musela zahrát svou smrt v náruči milovaného Old Shatterhanda. O moc lepší to nebylo ani v dalších dnech. Při natáčení jezdeckých scén měla mnohdy nahnáno. Na koni navíc musela jezdit v těsném kostýmu a ještě bez sedla. Nakonec ale statečně odmítla dublérku.

Bolestná ztráta

V roce 1966 ji zdrtila náhlá smrt bratra Andrého, ale pokračovala v nastartované kariéře. Celkem se objevila ve 33 celovečerních filmech, i když se stínu Nšo-či se jí už nikdy nevymanila. Stala se podobně jako např. představitel Vinetoua Pierre Brice interpretem jedné role. Celoživotně si tento fakt nesla jako trauma a zároveň se od role nedokázala odpoutat.

Přestože kolem ní kroužila řada ctitelů, zůstala věrná jedinému muži. V roce 1974 se po dvanáctileté známosti vdala za filmaře Pierra Vialleta, který byl o 22 let starší. Nakonec kvůli němu v polovině 80. let opustila svět filmu, aby se o něj mohla ve stáří starat. Kromě toho se pustila do psaní knih. Jako první napsala autobiografii s názvem Byla jsem Vinnetouova sestra. Později vydala nové příběhy ze života Nšo-či.

V roce 2013 se jí zhroutil svět. Její manžel zemřel v nedožitých 95 letech. Marie od té doby dává sílu zejména pravidelné setkávání s fanoušky mayovek, kteří v ní i po půlstoletí vidí slavnou indiánku.