Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rockový důchodce Jožo Ráž: Mozek se mi rozlil po asfaltu

Rockový důchodce Jožo Ráž: Mozek se mi rozlil po asfaltu
Rockový důchodce Jožo Ráž: Mozek se mi rozlil po asfaltu
Zdroj: Ivan Kahún

Čeká frontmana kapely Elán Jožo Ráže poslední turné?

Diskutujte: Baví vás skupina Elán?

Skončit chtěl JOŽO RÁŽ (57) už loni, ale Vašo Patejdl s Jánem Balážem o tom nechtěli slyšet. „V roce 2013 z kapely odejdu,“ vyhrožuje. „Jožo celý život končí. Z kapely se neodchází. Z kapely vás vysvobodí jen smrt,“ uklidňuje fanoušky Baláž. Jožo není vůbec v jednoduché situaci. Kamarády nedokáže odmítnout. „Kdybych potřeboval někoho zabít, zavolal bych Vaša s Jánem. My o přátelství moc nemluvíme, ani ho nijak nepěstujeme, ale já na ně strašně spoléhám,“ přiznává zpěvák.
Po nehodě na motorce před dvanácti lety má jiné priority. Kdyby se to nestalo, tak už dnes prý asi nežije. Díky tomu, že byl na dosah smrti, přestal pospíchat. „Profesor Štěňo, který mě operoval, se vždycky směje, když mě vidí, a říká: ,Jožo, sakra, nemůžu tomu uvěřit, že to dobře dopadlo.´ Je to milionový odborník. Dal mi dohromady mozek, který se mi rozlil po asfaltu,“ chválí ho hudebník.

Jožo Ráž


CHCI ZHUBNOUT!

V jeho snech už nejsou vyprodané sportovní haly, ale samota a klid. „Budu jen sedět, kouřit a popíjet whisku.“ A také meditovat. Je pokřtěný katolík, ale sympatizuje s buddhismem a věří na reinkarnaci. „Už se nechci podruhé narodit. Chci se stát svatým,“ tvrdí a podle toho žije. Nějaké chyby v minulosti udělal, odčinit se nedají, ale určitě je nechce opakovat. Rodina je pro něj největším zdrojem radostí. Je zamilovaný do své vnučky Zuzany (2). „Ona je úžasná a neskutečně moudrá, protože dělá jen to, co chce,“ svěřuje se okouzlený dědeček. Svou ženu Barboru zná už přes padesát let. Poprvé se viděli na základní škole a v patnácti ji začal balit. „Doma šéfuje moje žena. Ona ví, jak na mě, a dokáže být tvrdá. V hněvu jednou dokonce probourala hlavou díru do stěny. Já to dokázal jen rukou, a to jsem se věnoval karate.“ Dnes spolu dodržují každodenní rituál. Hodinovou snídani bez telefonů. „To je ta nejlepší věc, co znám. Sedíme při kávě a džusu, zatáhnuté záclony a všechno si v pohodě povíme.“
Jožo chodí na pravidelné procházky se svou fenkou vlčáka Šišou a rozhodl se zhubnout. „Chci být ve formě. Ještě deset kilo musí jít dolů, což je hrozné. Přibral jsem po té nehodě. Bylo mi pětačtyřicet, vážil jsem šestasedmdesát a když jsem se probral z kómatu, měl jsem o dvacet kilo víc. Od té doby to neumím srazit na původní váhu. Musel jsem omezit hlavně alkohol, což je dost mrzuté.“ Už zkrátka nevypije láhev whisky denně, ale jen dvě skleničky. A třikrát týdně cvičí.
Nepomýšlel na sebevraždu, když mu bylo nejhůř? „Tak to mě nikdy nenapadlo. Ani nenapadne. To není řešení,“ říká rezolutně.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky