Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sportovní tragédie: Robert Enke (†32) zemřel strachy o rodinu

Robert Enke
Robert Enke
Zdroj: Profimedia
Robert Enke

Fotbalové Německo zažilo v listopadu 2009 šok. Reprezentační brankář Robert Enke (†32) spáchal sebevraždu. Skočil pod vlak a po sobě nechal jen dopis na rozloučenou. Čekal ho vrchol kariéry, on ale neustál strach o rodinu. Enkeho tragický příběh bere dech. Je protkán sportovními úspěchy i událostmi, které mu přidělaly hodně vrásek na čele. 

Paralyzovaný 

Během kariéry si rodák z východoněmecké Jeny zachytal za Mönchengladbach, Lisabon, Fenerbahce Istanbul a za Barcelonu. Měl být stavebním kamenem německé reprezentace pro mistrovství světa v JAR. Bohužel ho přemohly deprese. „Trpěl jimi mnoho let,“ potvrdil lékař Valentin Markser, k němuž Enke docházel. Problémy zaznamenal už při působení v Barceloně, kdy cítil tlak a nedokázal se s ním vyrovnat. Tehdy vyhledal odbornou pomoc poprvé.

V roce 2006 přišel o dceru. Dvouletá dívka nemohla žít s vrozenou srdeční vadou a po operaci kochleárního implantátu zemřela. Enke byl na rodinu hodně fixovaný a se smrtí dítěte se nikdy nesrovnal. Po dlouhém váhání s manželkou adoptovali Leilu a fotbalistovy deprese se bohužel rozjely ještě víc. Tolik se bál, že by jim úřady kvůli jeho depresím mohly Leilu vzít, že si svůj psychický stav vědomě zhoršoval. Čím víc se depresí bál, tím hlubší byly. Byl to začarovaný kruh. Ven ho vyvedla smrt. 

„Od léta měl krizi, a tak ke mně zase přišel,“ řekl lékař Markser s tím, že brankářovy psychické potíže přetrvaly i do doby, kdy se mu začalo v kariéře nejvíce dařit. Nepřímo tak potvrdil, že už nesouvisely jen s fotbalem.

„Říkala jsem mu, že fotbal není všechno, že v životě existuje i spousta jiných krásných věcí,“ plakala po zoufalém činu Enkeho manželka. Zřejmě ani ona neznala skutečné příčiny depresí svého muže.

„Omlouvám se všem,“ napsal Robert v dopise na rozloučenou. Další jeho části nebyly nikdy zveřejněny. Svým blízkým v něm ale prý důvody svého odchodu vysvětlil. 

Na poslední rozloučení dorazilo do Hannoveru na padesát tisíc lidí. Nechyběli spoluhráči z klubu a z reprezentace, politici a manželka Teresa, která nechala zahrát píseň od LeAnn Rimmes. 

Není sám

Jaroslav Huleš se oběsil během oslavy třicátých narozenin. Dohnaly ho finanční problémy a sportovní trable.

Marco Pantani vyhrál Tour de France, ale doplatil na doping. Kariéra upadala a cyklista se předávkoval kokainem.

Hokejový mistr světa Dušan Pašek se coby prezident Slovenského svazu ledního hokeje zastřelil v kanceláři.

Basketbalová naděje Milan Ryska získal na ME stříbro, ale z nešťastné lásky se oběsil. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky