Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

"Klub nevítaných" předávání Oscarů: Zákaz vstupu měl celé roky i Richard Gere

Miláček žen Richard Gere
Miláček žen Richard Gere
Zdroj: Profimedia
Miláček žen Richard Gere

Před pár dny se událo nejprestižnější udílení filmových cen na světě. Tento rok proběhli Oscaři bez skandálu, ale pojďme si připomenout, jaké největší přešlapy se při slavnostním večeru staly a případně které celebrity z filmového průmyslu si svým chováním nebo prohlášením vysloužily zákaz se předávání zúčastnit.

Nejčerstvějším členem „klubu nevítaných“ je z loňského roku herec Will Smith. Hvězda filmu Muži v černém vlepila facku komikovi Chrisu Rockovi za fórek o Smithově ženě Jadě Pinkett Smith. Will Smith minulý rok vyhrál Oscara za nejlepšího herce, avšak po tomto incidentu byl z Dolby Theatre, kde přenos probíhá, vykázán a na dalších deset let tam na předávání nesmí vkročit.

Sexuální delikventi

Zřejmě nejskandálnějšími osobami ve spojení se zákazem vstupu jsou režisér Roman Polanski a filmový producent Harvey Weinstein. Polanski byl vyloučen z Akademie v roce 2018, deset let poté, co utekl do Francie a po přiznání k pohlavnímu styku s nezletilou v roce 1977. Mnoho lidí zastává názor, že Polanski měl být vyloučen mnohem dřív a ne až v roce 2018. Od incidentu v roce 1977 byl totiž na Oscara několikrát nominován a v roce 2003 zlatou sošku dokonce získal, a to za film Pianista.

Druhý jmenovaný, filmový producent Harvey Weinstein byl vyloučen v roce 2017 poté, co proti němu vznesla obvinění za sexuální obtěžování řada hollywoodských celebrit. Aféru v tomto roce rozdmýchalo hnutí bojující proti sexuálnímu násilí#meetoo. Weinstein čelil stížnostem více než 90 žen ze sexuálního obtěžování a útoků a v roce 2020 byl odsouzen za sexuální napadení asistentky produkce z roku 2006 a dokonce znásilnění herečky Jessicy Mann. Weinstein vinu popírá.

V sexuálním obtěžování bohužel pokračujeme, a to u herce Billa Cosbyho. Americký komik, televizní producent a hudebník byl obviněn z několika trestných činů. Jednalo se především o sexuální napadení a v roce 2018 byl za ně i odsouzen na 3 až 10 let.

Porušování práv

Adam Kimmel, kameraman, který je známý pro svou práci na filmu Lars a jeho vážná známost s Ryanem Goslingem v hlavní roli byl z Akademie vyloučen v roce 2021, když se ukázalo, že už dříve byl zatčen na základě obvinění z napadení dvou nezletilých.

Vůbec prvním, kdo dostal zákaz se Oscarů účastnit, byl herec Carmine Caridi, známý pro svou hereckou účast v pokračování filmu Kmotr. Caridi byl obviněn z nelegálního šíření kopií filmu a porušování autorských práv.

Kritika Číny

Mnohé zřejmě překvapí, že zákaz dostal i oblíbený herec a miláček žen Richard Gere. V roce 1993 vyjádřil při udílení cen svůj nesouhlas s chováním Číny vůči Tibetu. Oscary měl zapovězené na dobu 20 let, avšak po jisté době byl požádán, aby se mezi celebrity účastnící se předávání vrátil. V roce 2013 pro plátek Huffington Post dokonce sdělil: „Zdá se, že když máte zákaz až příliš dlouho, zapomenou, že vám ho vlastně dali.“

Zdroje: justjared.com, marca.com

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky