Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nejbohatší Češkou je Renáta Kellnerová, Andrej Babiš si pohoršil

Petr Kellner
Petr Kellner
Zdroj: Profimedia
Petr Kellner

Čtyřiapadesátiletá vdova po podnikateli Petru Kellnerovi, který letos v březnu tragicky zahynul, je podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem v Česku. Renáta Kellnerová má podle aktuálního žebříčku majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun. To je o téměř 82 miliard korun více, než loni vlastnil její zesnulý manžel.

O Renátě Kellnerové, která při nehodě vrtulníku na Aljašce ztratila milovaného manžela, toho víme jen velmi málo. Sám Kellner se prakticky neúčastnil společenského života, rozhovory poskytoval jen zřídka a pečlivě si hlídal svoje soukromí.

Nadace pro chudší studenty

Kellnerova manželka sice vždycky stála v pozadí, dlouhá léta se už ale aktivně podílela na chodu skupiny PPF a spravovala rodinný majetek. Kromě toho se věnovala mnoha charitativním projektům, se svým mužem například založila nadaci, která pomáhá talentovaným studentům z chudších rodin.

Podle poslední výroční zprávy, kterou společnost PPF zveřejnila, chce podnikatelka pokračovat v mnoha manželových aktivitách. "Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme," uvedla v dokumentu Renáta Kellnerová, která se stala správkyní pozůstalosti.

Až bude dědické řízení po Petru Kellnerovi uzavřené, majetková struktura rodiny se velmi pravděpodobně změní. Část jmění připadne čtyřem dětem a zbytek bude vlastnit Kellnerová. Do té doby je ale první ženou, která kdy stanula v čele nejbohatších Čechů.

Andrej Babiš spadl na páté místo

Na druhém místě se umístil Karel Komárek, který vlastní majetek v hodnotě 117,8 miliardy korun. Podnikatel, který ovládá mimo jiné Sazku, byl loni pátý. Třetí je proto realitní magnát Radovan Vítek, u něhož časopis Forbes spočítal jmění ve výši 103 miliard korun.

Čtvrou příčku obsadil Daniel Křetínský, který tak trochu patří do rodiny Petra Kellnera. Šestačtyřicetiletý podnikatel totiž chodil s Kellnerovou nejstarší dcerou Annou, která je mistryní České republiky v parkurovém skákání.

Křetínský vlastní 87,8 miliard a kromě fotbalového klubu AC Sparta podniká v energetice nebo médiích. Letos si pohoršil premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož majetek Fobres odhadl na 74,9 miliard korun.

V pořadí nejmovitějších Čechů se letos objevila celá řada nováčků. Uspěl například zakladatel a majitel firmy Rohlik.cz Tomáš Čupr, Josef a Ondřej Průšovi z Prusa Research nebo manželé Kijonkovi ze Zásilkovny. Skokanem roku se pak stal Aleš Zavoral, který založil e-shop Alza.cz, a podle Forbesu se dopracoval k majetku 65 miliard korun.

Petr Kellner zemřel v březnu 2021 na Aljašce.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky