Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slzy Renáty Czadernová jsou pochopitelné: Tohle by rozplakalo každého

Renáta Czadernová
Renáta Czadernová
Zdroj: Reprofoto/TV Nova
Renáta Czadernová

Renáta Czadernová je bezesporu profesionálka a svoji práci dělá dlouho a dobře. Sem tam ji ale přeci jen něco vykolejí. Stalo se tak u příběhu tragické smrti, kdy byl zavražděn malý chlapeček. Moderátorka na chvíli přestala být profesionálkou a ukázala svoji lidskou tvář.

Moderátorka má doma děti dvě a obě velmi malé. Není tedy divu, že ji zpráva, kterou musela přečíst, rozplakala. Šlo o malého, ani ne tříletého, chlapce Marka, kterého utýral otčím. Za vraždu bezbranného dítěte dostal 22 let.

„Těsně před vstupem jsem četla zprávu o utýraném dvouletém chlapci. Jako matku mě to velmi dojalo,“ vysvětlila dle Blesku Czadernová. Během Odpoledních televizních novin se jí při čtení zprávy třásl hlas, ale přesto to dočetla.

Czadernová se neubránila slzám

Chlapeček byl týrán otčímem opravdu brutálním způsobem. Otčím ho bil vařečkou i rukami, pálil ho cigaretami i žehličkou, kousal po celém těle, nechával ho klečet s nataženými rukami a pokládal na ně knížky a sprchoval ho ledovou vodou.

Tělíčko malého chlapce to nakonec nevydrželo. „Za svou zhruba 40letou praxi jsem se s takovým nakládáním s nezletilým dítětem ještě nesetkal. Svědčí o naprosté neúctě k lidskému životu i o určitém sadismu, kdy jsou rány zasazovány do míst, kde jsou ještě nezhojená zranění,“ uvedl dle iDnes.cz předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

„Střídání mechanismů je unikátní. Kousání, pálení, mlácení. Došli jsme k závěru, že uložení trestu v základní trestní sazbě nepostačí. Vzhledem k naprosté výjimečnosti případu je na místě výjimečný trest,“ dodal Lněnička.

Loni dostal pachatel u ústeckého krajského soudu 16 let za těžké ublížení na zdraví a týraní svěřené osoby. Státní zástupce byl tehdy pro delší trest dvaceti let za vraždu. Loni senát čin nepřekvalifikoval. Letos ho pražský vrchní soud poslal do vězení na 22 let. Rozsudek je pravomocný.

Czadernová nezvládla přímý přenos

„Ať chlapce mlátil jakýmkoli zavrženíhodným způsobem, tak tato jednání byla motivována snahou ho převychovat, byť s tím postupem samozřejmě nikdo z nás nesouhlasí. Nikdy však to jednání nebylo vedeno v úmyslu, že by mu chtěl primárně nějakým způsobem ublížit,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu Halka Lacinová.

„Mohl podle něj sice předpokládat, že dítě poškodí, ale se smrtí nepočítal,“ řekla v loňském roce soudkyně. Znalec dodal, že mužův intelekt se pohybuje v pásmu slaboduchosti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky