Ranavalona I.: Nechala popravit tisíce lidí velmi krutým a nevídaným způsobem

Ranavalona byla opravdu krutá
Ranavalona byla opravdu krutá
Zdroj: Pinterest

Africkému státu na ostrově Madagaskar a přilehlých ostrovech Mosambického průlivu v Indickém oceánu vládla v letech 1828–1861 nejkrutější panovnice v historii lidstva – královna Ranavalona I., která zemi terorizovala dlouhých třiatřicet let. Doba její krutovlády je spojována s pronásledováním křesťanů, vyháněním cizinců, popravami politických oponentů či obnovením tradice zabíjení dětí narozených v nešťastné dny.

Historie Madagaskaru se datuje přibližně na počátek našeho letopočtu, kdy ostrov osídlili první obyvatelé – Malgaši (převážně indonéské kmeny). Počátky osídlení Madagaskaru jsou nicméně stále zahaleny tajemstvím. Indonésané s sebou přivezli řadu dovedností a kulturních zvyklostí. Uměli stavět domy, pěstovat plodiny, chovat domácí zvířata a vyrábět železné nástroje. Madagaskar nikdy nepoznal kulturu lovců a sběračů a také dobu kamennou.

Od koloniálního období přes zakládání prvních sultanátu Araby, přes Portugalce, Brity a Francouze až po vládu Andrianampoinimerina (respektive prvního krále Imeriny Ralambovi a jeho potomků), který vládl Imerinskému království (území ve středu ostrova Madagaskar) se ostrov stal od roku 1787 hegemonní (z řec. hegemon – „vládce“). Od 18. století byl ostrov pod nadvládou vládnoucí třídy, která ovládala společnost prostřednictvím jejich souhlasu. Nástupce Andrianampoinimerina se stal jeho syn Radama I., jehož chotí byla a pozdější samozvanou vládkyni právě Ranavalona I.

Královna Ranavalona I. panovala Madagaskaru od 11. srpna 1828 po předčasné smrti svého manžela Radama I., který byl prvním malgašským panovníkem. Psychopatická královna během své vlády zlikvidovala třetinu madagaskarské populace. Zavedla krutý teror, popravy neposlušných poddaných, pronásledovala křesťany, vypověděla obchodní dohody s Anglií i Francií, které uzavřel Radama I., z duše nenáviděla evropské politiky. V roce 1835 vydala královský dekret, který zakazál praktikování křesťanství a vyloučila britské misionáře.

Její krutovláda neznala mezí, každým rokem nechala popravit přibližně deset tisíc lidí. Oblíbeným druhem popravy bylo vhození odsouzeného do řeky plné krokodýlů. Pro svou krutost byla často nazývána „Nero v sukních“. I přes její krutovládu a preventivní opatření – kdy s láskou popravila všechny ty, u nichž vyšlo najevo byť nevýznamné podezření ze vzpoury – byla velmi schopnou političkou. Za dob její vlády se království Madagaskaru značně rozrostlo, bojovala za zachování kulturní i politické svrchovanosti, dokázala uchovat kulturní dědictví ostrova a ochránit jeho cenné zdroje, jichž se chtěly cizí země zmocnit. Roku 1857 odhalila spiknutí vedené jejím vlastním synem a okamžitě vyloučila z ostrova všechny cizince, svého syna ušetřila.

Vláda sadistické královny skončila 16. srpna 1861, umřela ve spánku. Na trůně ji vystřídal její syn, jež přijal královské jméno Radama II., zrušil většinu nařízení své matky a obnovil politické i obchodní styky s okolním světem, zejména s Evropou. To, co Ranavalona I. nikdy nechtěla dopustit, se stalo skutečností roku 1895, kdy ostrov nadlouho ovládli Francouzi. Madagaskar se stal francouzskou kolonií.

Víte, že…

 • Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě.
 • Pobřežní oblasti jsou často během ledna až dubna bičovány ničivými cyklony.
 • Madagaskar se oddělil od africké pevniny asi před 160 miliony lety.
 • Půda na ostrově je díky lidskému osídlení a ztrátě ostrovních lesů nejvíce narušenou na světě.
 • Dnešní obyvatelstvo tvoří potomci východoafrických předků a malajsko-polynéských přistěhovalců.
 • Dnes žije na Madagaskaru 18 různých kmenů.
 • Madagaskaru se také říká „červený ostrov“ – pro červené zabarvení skal a zeminy, který způsobuje oxid železa.
 • Madagaskar leží severně a jižně od obratníku Kozoroha.
 • Zima začíná v květnu a končí v říjnu, léto trvá od listopadu do dubna.
 • Na ostrově se vůbec nevyskytují opice, ale žije tam mnoho primátů, kteří jsou vývojově starší než opice.
 • Na Madagaskaru roste na 1000 druhů orchidejí.
 • Nejznámější rostlinou pocházející z Madagaskaru je strom Baobab, na ostrově je celkem sedm různých druhů (Afrika i Austrálie mají pouze dva druhy).
 • Zajímavostí Madagaskaru je také více než 50 místních druhů kávovníků, neobsahují však kofein.
 • Největší a velmi zajímavý druhem lemura je lemur indri (Indri indri).
 • Madagaskar patří k jedenácti nejchudším zemím světa.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky