Vila po Radovanu Krejčířovi je zatížena temnou historií. Právě odtud uprchl podnikatel v roce 2005 během policejní razie. Krejčíř využil svých tajných chodeb, o kterých neměli strážnici ani tušení a pod záminkou použití toalety, utekl desítkám těžkooděnců přímo před očima.

Od roku 2007 žije Krejčíř v Jihoafrické republice (JAR), ani tam ale nepřestal páchat kriminální činnost a v listopadu 2013 skončil ve vězení. Kromě trestu za únos a pokus o vraždu čelí v JAR také obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta.

Česká republika usiluje již od roku 2007 o vydání Krejčíře, zatím ovšem bez úspěchu. Další trest navíc čeká podnikatele v rodné zemi. Pražský vrchní soud mu v roce 2018 pravomocně potvrdil 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a další zločiny.

Prodej vily se táhl skoro šest let

Honosná vila v Černošicích byla kdysi chloubou Radovana Krejčíře. Rozsáhlý objekt o rozloze 2000 metrů čtverečních, si nechal vybudovat dle svého vkusu a používal nejluxusnější materiály jako mramor a drahé kovy. Pořizovací cena byla podle odborníků neuvěřitelných 400 milionů.

Krejčíř si nechal postavit například akvárium pro žraloky, které choval jako mazlíčky. Nechyběl ani squashový kurt, basketbalové hřiště, luxusní mramorové schodiště za 40 milionů nebo bazén pro psy. Během patnácti let, co se mafián dostal za hranice, se stala nemovitost předmětem exekucí a opakovaně byla nabízena v dražbě. První nabídka začínala na 48 milionech, nikdo však o proslulé sídlo neměl zájem. Dovnitř se navíc vloupalo množství vandalů a začaly se projevovat známky opotřebení.

Nejvíce ovšem poškodil vilu požár v roce 2019. Hasiči tehdy bojovali s ohněm dlouhých devět hodin, než se jim podařilo situaci dostat pod kontrolu a zkrotit ničivé plameny. Shořela celá střecha a škody se vyšplhaly na 20 milionů. Následně byla vila opět dražena, tentokrát za 28 milionů, nikdo se ale nepřihlásil. Podle statiků je od této události prakticky celý dům bez střechy a je jen otázkou času, kdy spadnou i zbylé části.

Manželka Krejčíře se snažila vilu zachránit, ze 400 milionů klesla její hodnota na 20

Manželka Radovana Krejčíře se opakovaně snažila majetek svého muže zachránit tím, že ho převede na stát. Její žádost ale soud opakovaně odmítl. Vrchní soud v Praze pak 25. listopadu potvrdil rozhodnutí prvoinstančního krajského soudu, který v létě zamítl žalobu podnikatelovy manželky Kateřiny. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) takový přepis nebyl možný, jelikož byl již objekt v exekuci.

Díky verdiktu nejvyššího soudu už nic nebránilo hladkému prodeji vily a po letech tak konečně získala nového majitele. Vyvolávací cena byla stejná jako minulý rok, tedy 21,1 milionů. Podle informací Blesku zájemci přihazovali po minimálních příhozech, který byl stanoven na 10 tisíc Kč. Tuto možnost oba kupci několikrát využili až v posledních vteřinách dražby.

Finální cena se vyšplhala na 21,38 milionů, což je oproti původní hodnotě objektu skutečně až směšně málo. Nový majitel do objektu ale bude muset zainvestovat další desítky milionů, aby napravil roky chátrání.

Krejčíř se nejprve skrýval na Seychelech, pak utekl do JAR, kde skončil ve vězení

Související články