Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rána pro fanoušky skupiny Čechomor, Radek Pobořil je po smrti

Radek Pobořil
Radek Pobořil
Zdroj: Libor Sváček
Radek Pobořil

Po těžké nemoci v úterý zemřel dlouholetý člen skupiny Čechomor Radek Pobořil. Kapela to oznámila na sociálních sítích. Rodák z Frýdku-Místku hrál na akordeon, dechové i žesťové nástroje. Bylo mu 75 let.

"Je nám velice líto, ale s velkým zármutkem bychom vám chtěli oznámit, že po těžké nemoci dnes zemřel náš kamarád a spoluhráč. Upřímnou soustrast," uvedla slavná skupina Čechomor na sociální síti.

Byl jsi skvělej chlap

Ke smutné události se hned vyjádřilo několik známých osobností. "Je mi z toho smutno," napsala například herečka Eva Holubová. "Byl jsi skvělej chlap a já tě měla moc ráda. Je mi to líto. Bylo mi ctí, kamaráde," připsala pak zpěvačka Martina Pártlová ve stories. Svou soustrast na Facebooku vyjádřil také houslista Václav Hudeček.

Se skupinou Čechomor hudebník začal hrát už v roce 1988 a po dvou letech se stal stálým členem. Kapela působí na hudební scéně přes třicet let a je známá tím, že netradičním způsobem zpracovává lidové písně. Málokdo ví, že její členové původně hráli kramářské písně na tržištích. Později ale muzikanti do svých vystoupení přidali i rockovější náboj. V roce 2001 Čechomor získal hned tři ceny Anděl za skupinu roku, album Proměny i stejnojmennou skladbu.

Spolupráce s Nohavicou

Pobořil patřil mezi všestranné muzikanty, uměl hrát na akordeon, dechové i žesťové nástroje. O jeho talentu svědčí i to, že už od patnácti let byl členem orchestru činohry Národního divadla. Hudebník spolupracoval také s Jaromírem Nohavicou a podílel se na vydání jeho desky Babylon. Kromě toho byl učitelem a na Konzervařoti Jaroslava Ježka, kde s mladými trumpetisty trénoval jazzovou improvizaci.

Kapela oznámila, že Radek Pobořil bohužel odešel do hudebního nebe.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky