Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Taková normální rodinka alias Poldinky: Úspěšný seriál halilo smutné tajemství

Taková normální rodinka
Taková normální rodinka
Zdroj: Archiv Česká televize
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

První příběh Takové normální rodinky byl natočen v roce 1967 jako malá televizní komedie. Setkal se však s takovým diváckým ohlasem, že následně vzniklo dalších sedm dílů. Proč se v natáčení nepokračovalo?

Humorný scénář spisovatelky Fan Vavřincové, vynikající režie Jaroslava Dudka a jedinečné herecké výkony Marie Rosůlkové, Dany Medřické, Zdeňka Řehoře, Jaromíra Hanzlíka a dalších učinily z malého nenápadného seriálu český fenomén, na který se s chutí podíváme i dneska. Kdoví, kolik dalších vtipných dílů mohlo být přidáno k těm slavným osmi, kdyby tvůrčí nadšení všech zúčastněných nepřerušila normalizace.

Z dnešního pohledu je to nepochopitelné. Pokud se nějaký seriál setká s úspěchem, točí se další a další série, až se původní téma někdy zcela vytratí. Na počátku 70. let ale o televizním obsahu nerozhodoval potlesk publika. Vedení hlavní redakce chtělo československé diváky vychovávat v duchu normalizačních hodnot a seriál o potrhlé rodince se jim nehodil do plánu. Ačkoli byl scénář naproto apolitický a do režimu nijak nerýpal, soudruzi v televizním vedení ho považovali za "buržoázní zábavu", které chybí "dnešní kvas". Protagonisté se podle nich měli v dalších dílech poctivě účastnit schůzí a z malých nezvladatelných raubířů se měli stát vzorní pionýři.

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Zdroj: Archiv Česká televize

Do seriálu zasáhl normalizační diktát už v případě dílu o malíři pokojů, kterého hrál Pavel Landovský. Ten v té době dostal zákaz působení ve filmu i v televizi a celý díl musel být přetočen s Jaroslavem Moučkou.

Požadavek přetvořit komické hrdiny na uvědomělé občany socialistického státu bylo už příliš silné kafe jak pro tvůrce, tak pro herce. v seriálu se nepokračovalo. Nastavená kaše z roku 2011 se už s vřelou odezvou nesetkala. Z původního hereckého obsazení se nového natáčení účastnili jen Hanzlík, Daniela Kolářová a Jana Štěpánková, seriál byl navíc točen "horkou jehlou" během pouhých 14 dnů a režisér Dušan Klein byl k němu přiřazen na poslední chvíli. Za těchto podmínek to už nemohlo být ono a ani nebylo.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky