Krásná rusovlasá princezna Lada se na útěku před zlým králem Kazisvětem schovávala v kuchyni na cizím hradě, kde si jí nakonec všiml princ. Životní dráha herečky Marie Kyselkové nakonec také vedla do kuchyně, na výsluní se ale na rozdíl od své nejslavnější role již nevrátila.

Původně si Marie Kyselková pro sebe představovala úplně jiné povolání. Přála si být zdravotní sestrou a proto se rozhodla studovat zdravotní školu. Během školních let si ale přivydělávala jako tanečnice a modelka. Během jedné módní přehlídky ale padla do oka režisérovi Jiřímu Sequensovi, který ji obsadil do dobrodružného filmu Větrná hora.

Pod šaty ukrývala tajemství

Nabídky se poté mladé umělkyni jen hrnuly, ona si ale vybírala, kterého projektu se chce zúčastnit. Objevila se v dalších dvou filmech, než přišla osudová nabídka a ona se tak stala princeznou Ladou v dodnes oblíbené pohádce. Tu natáčela s těhotenským bříškem ukrytým pod šaty - s hercem Petrem Haničincem totiž čekala jejich společného syna Ondřeje.

Samotné natáčení bylo pro ni poměrně náročné. Musela hrát v těžké paruce a maskérky jí každý den lepily doprostřed čela zlatou hvězdu. Na tu jí nakonec zůstala doživotní vzpomínka, protože jí po ní na obličeji zůstala jizva. Honorář, který byl na tehdejší poměry poměrně vysoký, jí ale byl dobrou kompenzací.

Kdekdo nejspíš očekával, že se po úspěchu filmové pohádky stane hvězdou první třídy, Marie Kyselková ale překvapila. Stáhla se do ústraní a rozhodla se nadále věnovat především dětem a péči o rodinu. Poté, co se rozvedla s Haničincem, se vdala podruhé a porodila další dva potomky. K herectví se již nevrátila, přestože na natáčení Princezny se zlatou hvězdou vzpomínala v dobrém po zbytek života.

Na vrátnici byla šťastná

Poté, co její děti odrostly, začala Marie Kyselková hledat nové uplatnění. Na částečný úvazek tak začala pracovat jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích. Tam působila dalších deset let a svou práci měla velmi ráda. Studenti ji poznávali a ona se s nimi s radostí dávala do řeči.

S přibývajícími léty začala jedna z nejpopulárnějších českých filmových princezen pociťovat všemožné zdravotní obtíže. Nejhorší pro ni byly silné bolesti zad a také potíže s chůzí, které jí velmi znepříjemnily poslední roky života. Marie Kyselková zemřela v roce 2019 ve věku 83 let, a to ve svém vlastním bytě, kde ji nalezl její dlouholetý kamarád, herec Ivo Niederle.

Zdroje: Blesk, iDnes.cz

Související články