Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Měla ráda alkohol a večírky: Jaká byla mladší sestra královny Alžběty II.?

Princezna Margaret
Princezna Margaret
Zdroj: profimedia

Princezna Margaret byla bezesporu jedním z nejpopulárnějších členů britské královské rodiny. Ve známost vstoupila hlavně díky své rebelské povaze a velkému odhodlání. I kvůli tomu si asi každý řekne, že je možná dobře, že Anglii vládně královna Alžběta. Ve skutečnosti ale byla princezna Margaret mnohem víc než jen nějaká vzdorovitá rebelka.

Dávno předtím než začaly plnit titulní strany novin skandály prince Harryho, byla to právě mladší sestra královny Alžběty II., princezna Margaret, kdo byl často označován jako divoké královské dítě. Britská média ji dokonce svého času nazývala „Party princeznou”. Margaret na veřejnosti dost pila, kouřila jednu cigaretu za druhou a udržovala přátelství s mnoha známými osobnostmi, po jejichž boku se ve společnosti objevovala. 

Princezna Margaret se narodila 21. srpna 1930. Již od narození si byla se starší sestrou, později královnou, Alžbětou II. velmi blízká. Přesto se jim nevyhnuly klasické dětské spory. Podle Marion Crawford, ženy, která pracovala sedmnáct let pro britskou královskou rodinu jako vychovatelka, byly Margaret a Alžběta II. dvě naprosto normální a zdravé holčičky. A jejich sourozenecká láska vydržela po celý život. 

Princezna Margaret Princezna Margaret Zdroj: profimedia

Přestože Margaret královnou nikdy nebyla, jako královna si bezesporu žila. Podle webu History Extra vypadal její denní rozvrh zcela odlišně, než u většiny běžných lidí. Její ráno začínalo snídaní v posteli, čtením novin, posloucháním rádia a kouřením jedné cigarety za druhou. Následovala hodinová lázeň, poté make-up a oblékání. V půl jedné odpoledne pak sešla dolů do obývacího pokoje, aby si dala vodku. A nakonec přišel čtyřchodový oběd doplněný vínem a kvalitními sýry. 

Stejně jako byl divoký její život, byly divoké i její milostné avantýry. Ve svých dvaceti letech si začala s úředníkem svého otce, Peterem Townsendem, který byl o šestnáct let starší. Ten měl v té době již dvě děti a vedou se spekulace o tom, že byl v počátcích jejich vztahu ještě stále ženatý. 

Princezna Margaret Princezna Margaret Zdroj: profimedia

Jejich vztah byl veřejnosti odhalen poté, co je společně zachytili novináři. V roce 1953 požádal Peter princeznu o ruku. Jenže sňatek by vzhledem k Peterovým závazkům neprošel anglikánskou církví a jediným východiskem by tak byla princeznina abdikace. O pár měsíců později princezna Margaret vydala prohlášení: „Vztah s Peterem Townsendem je u konce. Povinnosti a závazky vůči mé zemi jsou přednější!”

Princezna Margaret se provdala až v roce 1960, když si vzala Antonyho Amrstrong-Jonese, potomka nenápadného velšského rodu. Jejich svatba byla vůbec první královskou svatbou, kterou mohli diváci sledovat v přímém přenosu na svých televizních obrazovkách. Společně tvořili krásný pár. Přestože se jejich manželství vyhýbaly nejrůznější skandály a nikdy nebyla veřejnost informována o jakýchkoliv neshodách páru, manželství byl v roce 1976 konec. Zapříčinila jej aféra Margaret s jiným mužem. Z manželství však vzešly dvě děti. 

  Princezna Margaret Princezna Margaret Zdroj: profimedia
Princezna Margaret se nenechala svázat královským protokolem a svůj život si žila po svém. Po rozvodu s Antonym zažila spoustu menších románků, nikdy se už ale znovu nevdala. 

Zemřela 9. února 2002 ve věku jedenasedmdesáti let, když utrpěla mrtvici doprovázenou několika srdečními problémy.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU