Manželé princ William a Kate jsou obecně mezi veřejností velmi oblíbení. Tentokrát však udělali něco, co naštvalo spoustu obyvatel Velké Británie. Vydali se totiž na cestu do Skotka, konkrétně do Edinburghu, kde chtěli poděkovat pracovníkům zdravotnických zařízení za jejich práci.

Na tom by nebylo nic zvláštního nebo snad pobuřujícího, jenže do města Edinburgh je v současné době kvůli pandemii zakázáno cestovat. Cesty do města a z města jsou povoleny jen za určitých okolností. A tak byli princ William a Kate obviněni z porušování vládních nařízení. Informoval o tom Insider.

„Vévoda a vévodkyně navštívili lékaře a personál skotské nemocnice, aby jim poděkovali za jejich neuvěřitelnou píli a odhodlání v době pandemie,” napsal jejich tiskový mluvčí v pondělí na Instagramu.

Ačkoliv se bezpochyby jedná o krásné gesto, pár si ze strany veřejnosti vysloužil kritiku. Podle ní se manželé dopustili porušování vládních nařízení. Podle skotských vládních nařízení je totiž cestování mezi Skotskem a Anglií zakázáno. Existuje jen pár výjimek, v jakých se lze mezi částmi Velké Británie pohybovat. Jde například o nutné pracovní cesty nebo cesty s charitativním účelem.

„Jestli mohou William a Kate porušovat pravidla a nejsou za to potrestáni, proč by je měl dodržovat někdo jiný?” ptá se jedna z uživatelek na sociální síti Twitter. „Když je Edinburgh v lockdownu, nebo jakékoliv jiné město, Kate a William by měli respektovat pravidla a zůstat doma. Říká se tomu ‘jít příkladem’,” napsala další uživatelka.

Někteří uživatelé Twitteru se dokonce pokusili upozornit policii tím, že ve svých příspěvcích policejní složky označovali. Ty se však nijak nevyjádřily.