Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Princ William a Kate vyjádřili podporu Ukrajině, dočkali se kritiky

Princ William a vévodkyně Kate
Princ William a vévodkyně Kate
Zdroj: Profimedia
Princ William a vévodkyně Kate

Vyjadřování členů monarchie k politickým záležitostem jiných zemí není vůbec běžné. Britská královská rodina je totiž vázána protokolem, který jakékoliv veřejné názory na politiku jejím členům zakazuje. Princ William a jeho manželka Kate Middleton ale tentokrát ohledy na protokol nebrali a do světa vykřičeli, co si o válce na Ukrajině myslí. Stalo se tak jen pár dní poté, co se k situaci vyjádřili i princ Harry a Meghan Markle. 

Britská královská rodina je vázána protokolem, který musí všichni její členové bez výjimky dodržovat. Jedním z bodů, o kterém protokol hovoří, je nemožnost vyjadřování se na adresu politických záležitostí jiných zemí kvůli tomu, aby byla monarchii zachována neutrálnost. Zdá se ale, že když jde opravdu do úzkých, i členové monarchie umí postavit lidskost nad přísná nařízení. 

Princ Harry a Meghan byli první 

Jen pár hodin poté, co byla ve čtvrtek 24. února zahájena ruská invaze na Ukrajinu, vydali princ Harry a jeho manželka Meghan prostřednictvím své organizace Archewell prohlášení, ve kterém vyjádřili Ukrajině podporu. Bylo to už poněkolikáté, kdy manželé nebrali ohledy na královský protokol, který zakazuje jakékoliv vyjadřování se k politickým situacím jiných zemí. V minulosti za takové jednání Harry a Meghan sklidili kritiku například ve chvíli, kdy se negativně vyjadřovali k dřívějšímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Manželé si zkrátka s královským protokolem hlavu dávno nelámou. 

„Princ Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, a všichni další z organizace Archewell stojíme s lidmi na Ukrajině proti porušování mezinárodního a lidského práva a vyzýváme celý svět a světové vůdce k tomu, aby učinili totéž,” napsali Harry a Meghan ve svém prohlášení, za které (jak jinak) sklidili vlnu kritiky. Jak uvedl web geo.tv, podle mnohých bylo totiž toto hrubé porušení královského protokolu velmi nebezpečné. 

Ani William a Kate nepochodili

Tentokrát udělali výjimku i princ William a Kate Middleton. Královský protokol nechali stranou a na Twitteru zveřejnili příspěvek, v němž Ukrajinu podpořili. „V říjnu 2020 jsme měli to privilegium setkat se s prezidentem Zelenským a první dámou, abychom se dozvěděli o jejich nadějích a optimismu týkajících se budoucnosti Ukrajiny. Dnes stojíme s prezidentem a všemi lidmi z Ukrajiny, když statečně bojují za svou budoucnost,” napsali manželé na sociální síti. Přestože veřejnost běžně Williama a Kate velmi podporuje a dle všeho je má raději než Harryho a Meghan, ani vévoda a vévodkyně z Cambridge se tentokrát mnoha slov chvály nedočkali. „Tento příspěvek je absolutně zbytečný. Měli by se za každé situace držet protokolu,” napsal do komentářů jeden z uživatelů sociální sítě. „Hanba vám!” přidal se další. Jiní ve svých reakcích prohlášení Williama a Kate podpořili, nechápali ovšem, proč přišlo až několik dní po začátku války. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky