Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaké bylo manželství prince Filipa a královny Alžběty II.?

Princ Philip a královna Alžběta II.
Princ Philip a královna Alžběta II.
Zdroj: Profimedia
Princ Philip a královna Alžběta II.

Ve čtvrtek nás navždy opustil oblíbený princ Philip, vévoda z Edinburghu, který prožil po boku britské královny Alžběty II. neuvěřitelných 73 let. Manželství ale nebylo vždycky bezproblémové, máme pro vás sedm zajímavostí, které jste o slavném páru nevěděli.

1. Princ Philip se se svou budoucí manželkou seznámil, když jí bylo pouhých třináct let 

K prvnímu setkání Philipa a tehdy ještě princezny Alžběty došlo na svatbě princova bratrance. Do oka si ale padli až během víkendu, kdy Alžběta společně se svou rodinou navštívila univerzitu pro královské námořnictvo, kde se měli setkat s některými kadety.

Vzhledem k chřipkové epidemii se tehdy teprve třináctiletá Alžběta se sestrou Margaret nemohly zúčastnit bohoslužby v kapli, a tak přišel princ Philip, který byl jediný zdravý, bavit královské dívky do jejich domu. Vzal je na tenisové hřiště, kde prý Alžbětě ukazoval, jak vysoko umí přeskočit hrací síť, a právě svými sportovními výkony ji okouzlil.

2. Svatba byla prostá, Alžběta na ni šetřila pomocí přídělových lístků

Británie byla v době svatby Alžběty II. a prince Philipa v ekonomické krizi, kvůli následkům druhé světové války. Na svatební šaty si proto musela budoucí královna našetřit pomocí přídělových lístků a dort byl upečen z darovaných surovin.

Na obřadu bylo 2000 hostů, a ačkoliv byla svatba na královské poměry prostší, dodnes je považovaná za jednu z nejkrásnějších.

3. V den svatby přestal Philip kouřit

Otec královny Alžběty II. byl silný kuřák a následkem své vášně zemřel na rakovinu plic. Královna proto kouření nesnášela. Vévoda z Edinburghu byl ale silný kuřák.

Na přání Alžběty se ale princ v den svatby své závislosti vzdal.

4. Philip se kvůli lásce vzdal svých titulů, s Alžbětou měli oddělené ložnice

Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu se narodil jako řecký a dánský princ Philip, kvůli lásce ke královně Alžbětě II. se ale všech svých titulů vzdal, aby se mohl stát jejím manželem.

Zajímavé je, že manželé nesdíleli společné lože, což je ale v královské rodině běžné. Princ Philip a Alžběta měli sice každý svou ložnici, ty ale byly vždy blízko sebe, a dokonce je měli i propojené.

5. Manželství mělo své mouchy, Philip měl rád krásné ženy

Vypráví se, že v mládí měl být princ Philip pořádný proutník. Manžel královny Alžběty údajně rád navštěvoval pánské kluby a těšil se z přítomnosti půvabných dam.

Vévoda měl mít dokonce několik aférek s různými milenkami, nikdy se o tom ale nepodařilo získat žádné důkazy.

6. Několikrát se vzdálili svým dětem

Na začátku manželství Philipa a Alžběty pracoval princ na Maltě pro královské námořnictvo. Alžběta tam žila s ním, zatímco jejich dvě děti, Charles a Anne, bydlely stále v Anglii.

Královna v té době také absolvovala několik cest po zemích Commonwealthu, které mnohdy trvaly i dlouhé měsíce. 

Princ Charles ve své biografii toto odloučení od Alžběty popsal. Uvedl, že mu chůvy nahradily matku a byly svědky jeho prvních krůčků, napomínaly ho nebo ho naučily mluvit.

7. Philip se musel smířit s tím, že Alžběta odmítla jeho příjmení

Když zemřel král Jiří VI. a kralování musela převzít jeho dcera Alžběta, princ Philip se musel vzdát své práce u královského námořnictva, aby byl nápomocen své ženě při plnění královských povinností.

Zároveň se manželé museli přestěhovat do Buckinghamského paláce, kde to Philip neměl příliš v lásce. Za největší křivdu však považoval odmítnutí svého příjmení. Alžběta se na rady své matky a premiéra Winstona Churchilla rozhodla pokračovat v rodu Windsorů. A tak princovo příjmení nenesou ani jejich děti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky