Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Poslední okamžiky prince Philipa: Usmíření s Charlesem a touha zemřít doma

Princ Philip
Princ Philip
Zdroj: Profimedia
Princ Philip

Těsně před stým výročím svého narození nečekaně zemřel princ Philip. Po jeho smrti postupně vyplouvají na povrch dojemné detaily jeho posledních okamžiků. Princ zemřel doma, obklopen nejbližšími a stihl se usmířit se svým synem Charlesem.

Láska britské královny Alžběty II. a prince Philipa připomínala román. Královna si v roce 1947 sňatek s princem dánským a řeckým i přes nepřízeň svých rodičů prosadila. 

Ačkoliv byl Philip v očích Alžbětiny rodiny zcela nevhodným adeptem na post manžela následnice trůnu, vztah dvojici vydržel neuvěřitelných 73 let.

Vévoda z Edinburghu v roce 2019 zažil autonehodu a od té doby se spekulovalo o jeho zdravotním stavu. Následně byl v únoru hospitalizován kvůli blíže neupřesněné infekci. Po propuštění to ale vypadalo, že se mu opět daří skvěle. O to více zpráva o Philipově smrti veřejnost šokovala.

Philip odmítl převoz do nemocnice, chtěl zemřít doma

V noci ze čtvrtka na pátek se prý zdravotní stav prince Philipa výrazně zhoršil, podle zdrojů Daily Mailu ale odmítl převoz do nemocnice.

„Několik posledních týdnů Philip strávil v nemocnici a během nich netoužil po ničem jiném, než aby se dostal domů. Operovali mu sice srdce ve snaze přidat mu nějaký ten čas navíc, možná s ohledem na blížící se sté narozeniny, ale na tom mu opravdu nezáleželo. Rozhodně ale nechtěl zemřít v nemocnici,“ tvrdí zdroj.

Princ Philip nakonec zemřel ve svém soukromém apartmánu na hradě Windsor, v pátek 9. dubna. Vévoda odešel z tohoto světa pouhé dva měsíce a jeden den před svými stými narozeninami. I v poslední chvilce mu po boku stála jeho milovaná manželka Alžběta neboli Lilibeth, jak ji láskyplně oslovoval.

Synové se přišli rozloučit, poslední dorazil Charles

Vztah prince Philipa a jeho prvorozeného syna a následníka trůnu Charlese nebyl v minulosti zrovna ideální. Ve své biografii Charles dokonce napsal, že ho otec zastrašoval, vysmíval se mu a byl na něj velice přísný.

To se ale před nedávnem změnilo a otec se synem si prý stihli vyříkat křivdy z minulosti. „Možná to mezi nimi bývalo napjaté, ale v posledních letech tomu bylo spíš naopak. Panovala mezi nimi skutečná láska, náklonnost a porozumění,“ tvrdí osoba blízká královské rodině. Že se vztahy zlepšily, dokazuje i to, že Charles jezdil poslední týdny otce často navštěvovat. 

Rozloučit se se zesnulým panovníkem ale překvapivě jako první nedorazil následník trůnu, nýbrž „černá ovce rodiny“, princ Andrew, který se kolem 10:40 objevil před zadním vchodem zámku, kde jsou soukromé komnaty Alžběty a Philipa. V 11:15 pak podle dostupných informací dorazil další člen rodiny, se vší pravděpodobností princ Edward, a až poté Charles.

Zpráva o smrti prince Philipa byla poté, co ji potvrdil královský lékař a informace byla sdělena všem členům královské rodiny, předána předsedovi vlády a příslušným vládním orgánům, a to prostřednictvím jednoduché zprávy: „Forth Bridge is down.“ Tento kód znamená právě smrt vévody z Edinburghu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU