Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Skromný princ Philip: Státní pohřeb nechtěl, o svém posledním dni měl jasno

Princ Philip
Princ Philip
Zdroj: Profimedia
Princ Philip

Princ Philip byl mezi lidmi oblíbený pro svou laskavou povahu, skromnost a humor. Že se aristokrat nad ostatní nikdy nepovyšoval, dokazuje i jeho představa pohřbu. Philip chtěl co nejskromnější smuteční obřad.

Svět se rozloučil se zesnulým princem Philipem. Oblíbený vévoda a manžel britské královny Alžběty II. zemřel v devětadevadesáti letech.

Philip byl dle tradic pohřben do windsorské královské hrobky. Obřadu v kapli svatého Jiří na hradě Windsor se nakonec zúčastnilo pouhých třicet lidí místo plánovaných 800, důvodem byla pandemie koronaviru.

Královna Alžběta na poslední chvíli rozhodla, že Philipovi vnukové, princ Harry a princ William, nepůjdou v průvodu vedle sebe. Důvodem jsou špatné vztahy sourozenců, které se ještě více vyhrotily po nedávném rozhovoru Harryho a jeho ženy Meghan do médií.

Pohřeb bude bez Meghan a bez uniforem

Jak bylo předem ohlášeno, na pohřbu prince Philipa chyběla Harryho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu. Té z důvodu vysokého stadia těhotenství lékaři nedoporučili letět ze Spojených států.

Tentokrát se členové britské královské rodiny nezúčastnili pohřbu vévody z Edinburghu ve vojenských uniformách. Místo toho si na sebe vzali černé smuteční obleky.

V momentě, kdy se Harry a jeho manželka Meghan vzdali seniorního postavení v královské rodině, přišel vévoda ze Sussexu o čestné armádní hodnosti. A to i přesto, že má za sebou dvě mise v Afghánistánu. Z toho důvodu byli nakonec všichni smuteční hosté oblečeni pouze do černé barvy.

Princ Philip měl jasno: Hlavně žádné cavyky

Vévoda z Edinburghu byl známý svým humorem, který neztratil ani při plánování vlastního pohřbu.

„Prostě mě naložíš do kufru landroveru a odvezeš do Windsoru,“ mávl prý rukou princ Philip, když s ním královna Alžběta II. začala toto téma probírat.
Princ Philip dokonce nechtěl státní pohřeb, naplánoval si prý úspornější rozloučení: „Levnější a bez cavyků.“ Nakonec se mu jeho přání skutečně vyplnilo, kvůli pandemii se totiž zorganizoval takzvaný ceremoniální obřad, kterého se zúčastnili pouze rodinní příslušníci.

Mezi ceremoniálními a státními pohřby je drobný rozdíl. Státní pohřby jsou obyčejně vyhrazeny pro vládnoucí monarchy, i když například britský premiér Winston Churchill měl státní pohřeb. Ceremoniální pohřby měly například královna matka v roce 2002 a princezna Diana v roce 1997, uvedla britská BBC.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky