Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zesnulý princ Philip a jeho styl: Pochmurnou Anglii kdysi rozzářil

Princ Philip
Princ Philip
Zdroj: profimedia.cz
Princ Philip

Smrt prince Philipa znamená pro Velkou Británii i zbytek světa velkou ztrátu. Vysoký elegán, který stál po boku manželky, královny Alžběty II., při jejích nejtěžších rozhodnutích, za sebou zanechal nesmazatelnou stopu. Lidé si jej nebudou pamatovat jen díky jeho obrovskému smyslu pro humor a oddanosti jeho zemi, ale také pro jeho osobitý styl oblékání.

Když si princ Philip v roce 1947 vzal tehdy ještě princeznu Alžbětu, vnesl do britské královské rodiny nový život. Mezi lidmi byl velmi oblíbený a také byl všude vidět. Neupozorňoval na sebe ovšem jen svou výškou, ale také osobitým stylem, který byl pro tehdejší společnost jako svěží vánek. Navzdory tomu, že byl princ Philip vychováván a vzděláván v Británii, měl vždy sympatie k ležérnějším outfitům. Jeho vysoká a vysportovaná postava navíc dodávala oblečení ten správný šmrnc.

Zářil v temných časech

Princ Philip, který zemřel v pátek 9. dubna po vleklých zdravotních potížích, působil hlavně v poválečných časech jako předzvěst zářivé budoucnosti. Byl totiž moderním, možná dokonce okouzlujícím doplňkem tehdy sazemi zčernalé a rozbombardované Británie. Jeho oblečení působilo mladistvě a svěže, vždy bylo perfektně střižené a dávalo vyniknout jeho skvělé postavě. Nikdy nepropadl klasickým oblekům s vycpávkami ani jakémukoliv experimentování s módou. 

Jeho styl byl v přímém kontrastu s drsným a poněkud polovičatým stylem jeho tchána, krále Jiřího VI. Philip jako energický sportovec měl schopnost nosit oblečení pohodlně a bez kontroverzí. 

Menší změna nakonec přece jen přišla

Za posledních 45 let svého života spolupracoval vévoda z Edinburghu s krejčím Johnem Kentem. Ten se staral o to, aby princ za všech okolností vypadal působivě a zároveň si udržoval takový vzhled, jaký je hoden manžela britské královny. Jeho původní módní styl se tak přece jen malinko přetransformoval.

Princ Philip se víc usadil v anglickém stylu. Možná ani ne tak ze své vlastní vůle, jako spíše proto, že anglický styl byl vždy brán jako vhodný pro všechny příležitosti, které s jeho rolí v britské královské rodině souvisely. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky