Princ Philip by v červnu oslavil sté narozeniny. Na konci jeho života jej však dohnaly zdravotní problémy, které se mu celý život vyhýbaly. Vévoda z Edinburghu holdoval zdravému životnímu stylu. Dbal na složení svého jídelníčku a sportu se věnoval takřka celý život. Právě tomu vděčil za to, že se i ve svých devětadevadesáti letech mohl pohybovat bez cizí pomoci a k chůzi nepotřeboval ani hůl.

Stále stejná velikost

Princovi krejčí dle webu National Post uvedli, že se velikost oblečení prince Philipa za dobu jeho života takřka nezměnila. Dokonce byl stále schopen obléknout svůj svatební oblek a pořád mu perfektně padl. Jak se mu to ale podařilo? Za vším stojí jeho zdravý postoj k životu. Ještě předtím, než se oženil s královnou Alžbětou II., přestal kouřit, vyhýbal se nezdravému jídlu a alkoholu a cizí mu nebyl ani sport. Pochvaloval si hlavně jedenáctiminutové cvičení vymyšlené kanadským atletem a vědcem Williamem Orbanem. V roce 1956 jej proslavilo hlavně Kanadské královské letectvo, které k rychlému cvičení vyzývalo své zaměstnance, aby se udrželi v kondici.

Cvičení, které zvládne každý

Série cviků nese název 5BX (Five Basic Exercises), což lze jednoduše přeložit jako pět základních cviků. Posilování se skládá z šesti úrovní náročnosti. Začíná dvěma minutami protahování, za kterými následuje minuta sedů-lehů, minuta záklonů v lehu a minuta kliků. V pozdější fázi se šest minut běhá na místě, přičemž po každých pětasedmdesáti krocích sportovec udělá výskok s roznožkou.

Přestože jde o krátké cvičení, ke kterému není zapotřebí žádné náčiní a vlastně ani moc místa, rozhodně nejde o jednoduchou činnost. Zejména poslední část cvičení vyžaduje opravdu zdatnou fyzickou kondici, kterou lze najít jen v tělech vrcholových sportovců. To ale dle všeho nebylo pro prince Philipa problémem.

Zdroj: https://nationalpost.com/news/canada/prince-philip-kept-fit-with-this-12-minute-canadian-workout-known-as-5bx