Princ Philip: Podařilo se mu urazit pěveckou hvězdu i domorodé obyvatelstvo

Britská královna Alžbeta II. stále vykonává společenské návštěvy.
Britská královna Alžbeta II. stále vykonává společenské návštěvy.

Princ Philip stojí ve stínu královny Alžběty II., ale díky svému humoru je miláčkem celé rodiny. Nebere si servítky a životem proplouvá s úsměvem.

Svižný začátek

Princ Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho příchod na svět ale provázel velký shon. Jeho matka, princezna z Battenbergu, ho porodila přímo na bytelném kychyňském stole v letní vile v Mon Repos. Tou dobou zmítaly Řeckem politické nepokoje a rodina musela zemi ve spěchu opustit. Malého prince zabalili do dek a do Francie ho vezli v krabici od pomerančů.

Stín

Za druhé světové války se vyznamenal v námořní bitvě u Matapan. Během návštěvy u námořní akademie se setkal svou budoucí manželkou a přeskočila jiskra. Po náhlé smrti krále Jiřího VI., kdy se Alžběta II. stala přímou následnicí britského trůnu, musel z pozice velitele odejít a pod svou správu dostal téměř 800 charitativních projektů a organizací. Bezprostředně po královnině korunovaci odlehčil napětí svým pověstným humorem: "Kde jsi sebrala ten klobouk?"

První mraky

Po svatbě se musel vzdát svých šlechtických titulů a přijmout to, co mu jeho žena nabídla. Vévoda z Edinburghu se nechá titulovat od roku 1947, jako Princ Velké Británie se začal cítit až o deset let později. O své vlastní příjmení bojoval při narození dětí. Královna odmítla vrátit jim titul po manželovi a nakonec si prosadila svou. Byl to i jeden z důvodů, proč je mezi princeznou Annou a princem Andrewem desetiletá pauza.

Nohy nahoru

Princ Philip je vášnivým řidičem. Po nedávné nehodě, kdy se mu vymstila rychlá jízda a musel se za své chování na silnici veřejně omluvit, bez diskuze odevzdal řidičský průkaz a prohání se jen po svém panství ve Windsoru. V roce 2017 vydal prohlášení, kde přiznal chátrající zdraví. Stáhl se z veřejného života a královnu na veřejnosti doprovází jen sporadicky. Svatby a každoroční přehlídku Trooping the Colour si ale ujít nenechá.

Silná žena

V roce 2009 se dostal na úplný vrchol mezi manželskými partnery monarchů. Stačilo mu k tomu 62 let po boku královny Alžběty II. Celý život stál v jejím stínu. Oba se shodují na tom, že za spokojeným svazkem stojí především tolerance. Philipovy aférky pár zásadně nekomentoval a princ je smetl ze stolu s humorem sobě vlastním. Při rozhovoru s kolegou, který si postěžoval, že jeho žena má doktorát a muž stojí v jejím stínu, princ jen suše odpověděl: "Jo, jo, tenhle problém máme doma taky!"

Perly

Na tichomořském ostrově Vanuatu ho domorodci dodnes považují za úkaz. Možná i díky svému humoru. Při jedné z cest se bez váhání zeptal: "Pořád po sobě házíte oštěpy?"

Většina lidí by za setkání s legendárním Tomem Jonesem položila život. Princ Philip slavného zpěváka odzbrojil vcelku jednoduchou otázkou: "Čím kloktáte? Štěrkem?"

Princ Philip se umí vykroutit i z velmi spletité situace. Skvělým příkladem je jeho reakce na britskou ambasádu v Berlíně, která stála závratných 18 milionů liber: "Je to obrovské plýtvání prostorem!" 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky