Král Karel III. měl podstoupit lékařské vyšetření z důvodu podezření na zvětšenou prostatu. Nicméně se ukázalo, že tato diagnóza není správná. Co víc, ta správná byla mnohem horší. Buckinghamský palác v pondělí oznámil, že se jedná o rakovinu. A to byl signál pro všechny, že právě nastal čas se kolem monarchy semknout.  

Ze zámoří do Evropy zamířila také černá ovce rodiny princ Harry. Vévoda ze Sussexu přiletěl hned následující den. Z letiště v Heathrow zamířil ihned do jednoho z mnoha královských sídel v Londýně Clarence House. Tam pak strávil s otcem zhruba hodinu. Rozhovor, který mezi Harrym a králem probíhal, se týkal jeho diagnózy. 

To, že se Harry takto urychleně přesunul do své domoviny na něj vrhá trochu lepší světlo, než tomu bylo v předchozích případech zdravotních potíží v jeho rodině. V únoru roku 2021, kdy byl hospitalizován jeho dědeček princ Philip, Harry do Londýna vůbec nepřijel. Sice v tu dobu byla celá planeta postižena covidou pandemií, ale cestovat se dalo. Obzvláště, pokud se jedná o člena takto významné rodiny. Princ Philip zemřel dva měsíce před svými 100. narozeninami.

Zřejmě nechce opakovat své chyby

Podobná situace nastala, když v roce 2022 vydal Buckinghamský palác prohlášení, ve kterém vyjádřil obavy lékařů o zdraví královny Alžběty II., Harryho babičky. Stálo v něm, že panovnice nadále zůstane pod jejich dohledem. Nicméně od 12:30, kdy byla tato informace oznámena, to trvalo jen pár hodin a královna tento svět nadobro opustila. Stalo se to v 15:10 tamního času a jako příčina smrti bylo oznámeno stáří. Alžbětě II. bylo 96 let.

Kde byl v tu dobu Harry? V Evropě, na cestách a bez manželky Meghan. Nicméně ani tak se se svojí babičkou nestihl rozloučit. Na jeho omluvu, nestihli to ani princové William, Andrew a Edward. Královna naposledy vydechla těsně před tím, než na skotský hrad Balmoral přijeli.

Zdá se, že se Harry snaží neudělat tu stejnou chybu jako v minulosti. Ačkoliv si všichni přejí, aby král Karel III. léčbu úspěšně dokončil, osud je nevyzpytatelný. Otec a syn se viděli naposledy tváří v tvář právě při skonu Alžběty II., ačkoliv od té doby byl ve Spojeném království Harry hned několikrát. Od té doby spolu mluvili jen po telefonu, když Harry popřál svému otci v listopadu k 75. narozeninám.

Meghan zůstala v Americe, Harry odletěl sám

Ačkoliv je rakovina závažná diagnóza, samotný král prý ohledně následující léčby zůstává pozitivní. Dokonce se těší, až se v plné síle vrátí ke svým pracovním povinnostem. To, že se Buckinghamský palác rozhodl sdílet panovníkův zdravotní stav s veřejností, bylo z důvodu předejití možným spekulacím.

Není tomu ostatně tak dlouho zpět, kdy v nemocni skončila i princezna z Walesu Catherine. Jednalo se o operaci břicha, nicméně média přicházela s různými variantami všech možných onemocnění a diagnóz, že není divu, že se tomuto snaží PR královské rodiny vyvarovat. Z nemocnice byla Kate propuštěna v lednu, ale do práce se na rozdíl od druhého pacienta nežene. K povinnostem se hodlá vrátit nejdříve na sklonku března.

Harryho manželka Meghan Markle se k němu na návštěvu nemocného krále nepřidala. Oficiálně se k tomuto tématu nikde nevyjádřila, ale podle bývalého komorníka krále Karla III. Granta Harrolda je možné, že jí přijde vhodné, aby „si to Harry vyřešil sám”. Jestli Harryho návštěva bude vést ke smíru mezi členy rodiny zůstává otázkou.

Zdroje: people.com, news.com.au, nypost.com

Související články