Podle uznávaného královského životopisce Roberta Laceyho se princ George o svém budoucím životním poslání dozvěděl kolem svých sedmých narozenin, tedy v roce 2020. Právě v tomto období začala princova mimořádná vzdělávací eskapáda "jak udělat z kluka krále", která se neodehrává – jak byste čekali – v honosných zdech paláce, ale na místě mnohem obyčejnějším: v Georgově milovaném domku na stromě, který má na hraní.

Jak Lacey upozornil v rozhovoru pro express.co.uk, král Karel III. zvolil pro zasvěcení do královské role o poznání vstřícnější přístup než jeho předci. Zatímco Karlovo poučení o budoucnosti krále přišlo na honosném místě v podobě formálního vyučování, současný britský vládce zvolil pro budoucího krále poněkud jinou, o poznání lidštější cestu.

Ideální kulisa pro předávání moudrosti

"Princ George si svou budoucí roli uvědomil kolem sedmých narozenin. Tehdy král Karel projevil roztomilou svéráznost – zavedl jakýsi vzdělávací koncept čajových dýchánků," prozradil Lacey. "Tato až intimní setkání v půvabném domku na stromě poskytují podle krále ideální kulisu pro předávání moudrosti malému princi trochu méně tradičním způsobem."

Domek na stromě, který sám o sobě symbolizuje péči a růst, jež jsou pro vývoj monarchie klíčové, se tak stal pravidelným útočištěm poměrně netradičních interakcí mezi dědou a jeho vnukem. Princ George a král Karel se právě na tomto místě věnují upřímným rozhovorům, které posilují pouto přesahující tituly a formality.

Známý královský autor Robert Jobson tento pocit potvrzuje. "Jedná se o důležitý vztah, který přesahuje tradiční výuku," myslí si. "Král Karel předává princi Georgovi své poznatky a hodnoty prostřednictvím společných chvil, daleko od strnulosti palácového života."

Král Karel III. razí moderní přístup

V okouzlujícím prostředí plném dětské fantazie, kterým Georgův domek bezpochyby je, se král Charles ujímá své role nejen jako panovník, ale také jako oddaný dědeček. V době poznamenané rychlými změnami tyto čajové dýchánky navozují pocit pro královskou rodinu až nečekané láskyplnosti, kontinuity a samozřejmě také zajišťují předávání nadčasových zásad a podstaty monarchie další generaci.

Přestože podrobnosti rozhovorů krále a malého prince zůstávají zahaleny tajemstvím, duch těchto společných chvilek vypovídá o mnohém. Odráží moderní přístup monarchie - přístup, který vyvažuje tradici s inovacemi a povinnost s rodinnou láskou. A tak zatímco princ George takřka nevědomky stoupá po žebříčku připravenosti na svou budoucí roli, jeho vztah s králem Charlesem je zároveň díky novému pojetí jeho výchovy i vztahem obyčejného kluka a jeho dědečka. Tedy něčím, co většina jeho předků nikdy nezažila.

Související články