Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Princ George dostal vzácný dar: Slavný biolog jím způsobil mezinárodní konflikt

Princ George prožívá šťastné dětství
Princ George prožívá šťastné dětství
Zdroj: profimedia
Princ George prožívá šťastné dětství

Dobře myšlené gesto rozpoutalo mezinárodní konflikt. Minulý týden se totiž proslulý přírodovědec sir David Attenborough rozhodl potěšit nejstaršího potomka prince Williamama vskutku unikátním darem. Dal mu totiž zub dnes již vyhynulého druhu žraloka. Zpráva však rozohnila bývalou britskou kolonii Maltu, která požadovala navrácení vzácného artefaktu.

Proslulý přírodovědec dostal skvělý nápad, jak potěšit britskou královskou rodinu. Se zlou se však potázal. Poté, co svět obletěla zpráva o tom, že synovi prince Williama daroval vzácný artefakt v podobě zubu dnes již vyhynulého druhu žraloka, si pěkně pochroumal vztahy s bývalou britskou kolonií Maltou. Ta totiž požadovala navrácení zubu!

Roztržka má však nečekané vyústění. Poté, co došlo k obrovské medializaci celé kauzy, se nechal maltský ministr kultury slyšet, že změnil názor. „Ministr by rád poznamenal, že s ohledem na tento případ není záměrem v této záležitosti nadále pokračovat,” uvedl podle deníku The Malta Times ministrův mluvčí.

Princ George měl z dárku ohromnou radost

Sir David Attenborough vzácný zub našel na rodinné dovolené na Maltě koncem šedesátých let. Byl zasazený do měkkého žlutého vápence ostrova, který vznikl během miocénu zhruba před 23 miliony let. 

Malta měla původně v plánu po Británii žádat navrácení zubu obřího prehistorického žraloka. „Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět,” nechal se původně slyšet maltský ministr kultury José Herrery. Nakonec však změnil názor.

Některé předměty se zkrátka darovat nevyplácí. Zvláště pak ne britské královské rodině, která je pod drobnohledem kamer a médií. Proslulého přírodovědce by však zřejmě ani ve snu nenapadlo, jaký poprask dobře myšleným darem způsobí. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky