Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přemek Podlaha (†76): O uvedení Receptáře na televizní obrazovky bojoval 17 let

Přemek Podlaha
Přemek Podlaha
Zdroj: Profimedia
Přemek Podlaha

Přemek Podlaha (†76) byl neodmyslitelně spjatý s pořadem Receptář, ale sám neměl ke kutilství blízko a na pomoc volal odborníky. 13. června by oslavil 82. narozeniny. 

Nápad 

Vystudoval novinářství na Karlově univerzitě v Praze a začínal v Československé televizi s pořadem Zemědělský magazín a se soutěží Deset stupňů ke zlaté. Soutěžící dostávali květiny, ale za chybné odpovědi jim byly odebírány. Vznikla tak hláška "prošel jsem bez ztráty kytičky". Návrh Receptáře měl v šuplíku sedmnáct let. Vedení televize nevěřilo, že by se toto téma mohlo prosadit. Nakonec se z pořadu vyždímala i poslední kapka. Podlaha se podílel na scénáři, založil stejnojmenný časopis a nakladatelství RENA, které vydávalo jeho knížky, rozjel Klub a Nadaci Receptáře a poradenskou linku a objížděl výstavy. 

Mimo pořad, který se stal fenoménem, přednášel na FAMU. Jeho předmět nebyl oblíbený a "Příprava televizního programu pro televizní technologii" studenty nezaujala. Fero Fenič (69) a Filip Renč (54) radši seděli v kavárně Slavia a Podlaha je za to mnohokrát kritizoval. 

Na peníze 

Podlaha si za moderování přišel na velké peníze. To ho ale neodradilo od věčných stížností na nízké honoráře. Vlastnil vilu v Ládví, kousek lesa, kam chodil na houby, a byt na Braníku. Ten na konci devadesátých let přepsal na syna. Nakonec se ale rozešli ve zlém a došlo k vydědění. Pavel propadl hazardu a Podlaha se svou fobií z chudoby tomu nechtěl přihlížet. 

Smrt 

Po koupi parcely byl Podlaha natěšený na stavbu domu. Jakmile ale bagr zaryl do země, všichni se vyděsili. Vyhrabali lidské tělo. Šlo o ukrajinského dělníka a slavný moderátor byl z nálezu dlouho rozčarovaný. Distancoval se i od nařčení, že svou kolegyni dohnal ke smrti. Podílela se na Receptáři, ale s moderátorem neměla dobré vztahy. Za slova, že "barbína mu nebude kazit pořad", byl ostře kritizován. Šárka Tomanová neustála vyhazov z Primy, propadla alkoholu a zemřela na selhání organismu. 

V utajení 

Podlaha zemřel na rakovinu slinivky v čerčanském hospicu U dobrého pastýře. Poslední týdny života ho navštěvovala jenom manželka Kateřina Kalendová. Ta dělala pro Podlahovo pohodlí maximum. Zařídila, aby byl její muž zapsán jako Jan Novák. Nikdo tak nevěděl, že svoje poslední dny prožívá moderátorská legenda a guru všech zahrádkářů. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky