Legendárního prďolu si zahrál rodák původem z České Skalice jménem Karel Novák. Že se jeho život bude točit kolem umění, bylo přitom jasné už od jeho dětství. Když vyšel základní školu, zamířily jeho kroky nejprve na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Jablonci nad Nisou. Šperky nakonec ale nebyly jeho osudem.

Jeho tajným snem totiž bylo divadlo. Po škole zamířil do Krajského loutkového studia v Liberci, kde získal uplatnění jako loutkoherec. Loutky byly jeho vášní a pro dřevěné herce na provázcích dokonce psal své vlastní pohádky. 

V Liberci navíc došlo k velmi osudovému setkání. Jako loutkovodička ve stejném divadle totiž působila o dva roky starší Jitka Nováková, kterou znal jako spolužačku z jablonecké bižuterní průmyslovky. Přeskočila mezi nimi jiskra a dvojice se zanedlouho vzala.

Pomáhal přetvořit Ypsilonku

Později jeho kroky vedly do Naivního divadla Liberec. Spolu s manželkou a dalšími umělci se podílel na velkých změnách ve Studiu Ypsilon. To tehdy bylo jakousi experimentální dílnou všech myslitelných uměleckých profesí, kde své nezaměnitelné místo měli také loutkoherci. 

Ze zmíněného studia se časem stala dnešní Ypsilonka, která se v roce 1978 přestěhovala z Liberce do Prahy. Karel Novák, který byl skutečně  výborným hercem, tak pak působil až do své smrti. Mezi lety 1956 až 1980 se také objevil v celkem patnácti menších filmových rolích. Kromě výčepního prďoly si zahrál například ve snímku Ovoce rajských stromů jíme.

V soukromém životě ale bohužel Karel Novák nebyl šťastný. Svou významnou roli v tom pravděpodobně  sehrál démon alkohol. Proč začal talentovaný umělec pít, vlastně ani sám nevěděl. 

Zdroj: Youtube

Vliv na to ale mělo to, že nebyl nadšený ze skutečnosti, že se Ypsilonka přestěhovala z Liberce do Prahy. zatímco doma jej každý znal, v hlavním městě byl najednou prakticky neviditelný. 

Fakt, že to s pitím opravdu přeháněl, navíc způsobil, že situaci neustálo jeho manželství s milovanou Jitkou, která ho nakonec opustila. Podobný problém měl také v dalších vztazích se ženami. Nakonec se ale na něj usmálo štěstí a on našel znovu spřízněnou duši. 

Bohužel ale jeho druhá žena měla k alkoholu stejně kladný vztah jako on. Karel Novák si ale začal pomalu uvědomovat, že takhle to dál nejde. Snažil se se svou závislostí bojovat a motivovat k tomu také svou polovičku. 

Pohled na nevěru neunesl

Společně se ale spíše točili v kruhu, protože se neustále vzájemně sváděli na scestí. Když si uvědomil, že své milé nedokáže pomoci a sám je již na samotném dně, rozhodl se pro radikální krok a dobrovolně nastoupil na léčení do Bohnic.

Jeho léčba vypadala slibně a lékaři z něj měli radost. V říjnu roku 1980 usoudili odborníci, že Karel Novák smí na propustku odjet domů do Liberce, kde plánoval oslavit své 50. narozeniny. Po návratu na něj ale čekal šok. 

Poté, co dorazil do vytouženého domova, našel svou ženu v náruči jiného muže “přímo při činu”. To se pro něj stalo poslední kapkou, po které pochopil, že nemůže dál. Tři dny před svými narozeninami se proto zcela zlomený Karel Novák oběsil.

Související články