Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prázdniny pro psa: Kratina odmítl kaskadéra a málem zabil polovinu štábu

Poslední snímek Tomáše Holého o dobrodružstvích malého Petra, který tráví prázdniny na venkově
Poslední snímek Tomáše Holého o dobrodružstvích malého Petra, který tráví prázdniny na venkově
Zdroj: Wikimedia Commons: Jaroslava Vošmiková – Rodinné album, CC BY 4.0

Poslední snímek legendárního Tomáše Holého o dobrodružstvích malého Petra, který tráví prázdniny na venkově u prarodičů a společně se svým psem Blekem se postará o zábavu celé vesnici. To je film Jaroslavy Vošmikové s názvem Prázdniny pro psa.

"Hlavně, že se nikomu nic nestalo!" I tato hláška zazní v oblíbeném rodinném filmu. "Čert ví", zda ji tam scénárista Antonín Máša nepřidal dodatečně hned po tom, co herec Vladimír Kratina málem přejel polovinu štábu. O zvýšení srdečního tepu se totiž nezasloužil jen stále mizející pes Blek, ale také tento charismatický herec, který přijal roli přísného Drtikola.

Herci přezdívka zůstala a statečně ji obhájil i v civilu přímo na natáčení. I když hrál drsného řidiče náklaďáku, řidičský průkaz neměl. Přesto se nenechal zastoupit dublérem a při scéně, kdy sjíždí s Tatrou z kopce, usedl za volant. O Tatře se navíc povídá, že ji dokážou řídit jen opravdoví mistři ovládající tuhou převodovku a meziplyn.

Vladimír Kratina Vladimír Kratina Zdroj: Profimedia

Když se herci podařilo auto rozjet, zdálo se mu, že jede na jedničku moc pomalu, rozhodl se, že zařadí dvojku, což se mu ale nepodařilo. "Tatra se řítila k lidem. Na poslední chvíli jsem to srovnal a ubrzdil. Když jsem dojel dolů na louku, nikdo tam nebyl. Celý štáb vzal nohy na ramena. Nechali tam jen kameru,“ vzpomínal Kratina v rozhovoru pro deník Aha! (Zdroj: www.ahaonline.cz, Žhavé drby, únor, 2011)

Nikomu se tak naštěstí nic nestalo a štáb bral později příhodu s humorem. Jen se nesmělo provalit, že herec neměl řidičák. Na natáčení, i přes nebezpečnou zkušenost, vzpomíná herec stále s nostalgií. Podle něj byl Tomáš roztomilý, šikovný a bezprostřední kluk a užili si spoustu legrace. "Režisérka navíc byla velkou kamarádkou Tomášovy maminky Marie. Zapadl jsem tenkrát do jejich party, a tak jsme trávili dost času i mimo natáčení.“ Doplňuje Kratina, kterého jsme naposledy mohli vidět ve filmu Metanol. (Zdroj: www.ahaonline.cz, Žhavé drby, únor, 2011)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky