Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prázdniny pro psa: Kratina odmítl kaskadéra a nešikovností ohrozil část štábu

Pes Alton byl věrným kamarádem Tomáše Holého už několik let
Pes Alton byl věrným kamarádem Tomáše Holého už několik let
Zdroj: Wikimedia Commons, Jaroslava Vošmiková - Rodinné album, CC BY 4.0

Nostalgický snímek režisérky Jaroslavy Vošmikové Prázdniny pro psa z roku 1980 ukazuje příběh malého Petra, který tráví letní prázdniny na venkově u dědečka a babičky ve společnosti rozpustilého velšteriéra Bleka. Jak si Petr poradí s věčně pobíhajícím psem, nevraživostí místních dětí a s dědovou dobrodružnou povahou?

Pes Alton byl věrným kamarádem Tomáše Holého už několik let. Prostor jako herec dostal až v jeho posledním filmu díky Tomášově mamince, která režisérce doporučila otestovat Altona v roli Bleka společně s kokršpanělem, kterého cvičila produkce. Vyhrál Tomášův pes, který tak mohl volně "lumpačit" na dvoře a cupovat prádlo.

Snímek měl původně režírovat autor námětu a scénáře Antonín Máša. Ústřední dramaturg Ludvík Toman však svěřil námět méně zkušené Jaroslavě Vošmikové, která před tímto filmem natočila pouze dva téměř neznámé snímky. Po Prázdninách pro psa zfilmovala první scénář Haliny Pawlowské Evo, vdej se, který však u diváků, i přes hvězdné obsazení, propadl.

Tomáše Holého budeme navždy zbožňovat. Tomáše Holého budeme navždy zbožňovat. Zdroj: Profimedia

I v posledním filmu dvanáctiletého Tomáše Holého vystupuje česká herecká elita jako například Věra Tichánková, Jiří Hrzán, Hana Maciuchová, Helena Růžičková nebo Bohumil Vávra v roli dědečka. Toho měl původně hrát Rudolf Hrušínský, ale v té době natáčel Postřižiny a neměl na další film čas. Charismatický Vladimír Kratina (Drtikol) se dokonce postaral o zvýšení tepové frekvence celého štábu, když jel v jedné scéně s Tatrou a vyhodil rychlost. Tatru se rozhodl řídit sám, kaskadéra odmítl. Zdálo se mu, že auto jede moc pomalu, ale najednou měl problém s brzdami. V té době neměl řidičák, takže mu nedošlo, jakou tragédii může způsobit. Nekontrolovatelně se řídil k místu, kde měl původně zastavit, což ale nevypadalo reálně, a tak se přihlížející v čele s kameramanem rozutekli do všech stran. Nad Kratinou stáli "všichni svatí" a nakonec zastavil tam, kde měl.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU