„Už jsem splnil své zdejší poslání.“
Tak zněla poslední slova fyzika Alberta Einsteina (†76). Proslul teorií relativity, byl držitelem Nobelovy ceny a jeho popel byl rozptýlen na utajeném místě. Není bez zajímavosti, že se zachoval jeho mozek – patologové zjistili, že temenní lalok byl o patnáct procent větší než u běžného člověka. Právě tato oblast mozku je zodpovědná za matematické myšlení.

„Jsem připraven setkat se s mým Stvořitelem. Otázkou je, zda se na tuto čest připravil i on.”
Bývalý britský premiér Winston Churchill (†90) se takhle loučil se životem. Dodnes je považován za jednoho z největších státníků světa. Koncem života ho trápily mrtvice, prodělal několik záchvatů. Z toho posledního, 15. ledna 1965, se už nevzpamatoval a zemřel o devět dní později.

„Ti mi dali.“
Takhle suše promluvil John Lennon (†40), hlavní člen skupiny Beatles, když postřelený umíral. Atentát na něj 8. prosince 1980 spáchal duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se Lennon několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Zezadu vystřílel do Lennonova těla pět kulek.

„Nikdy jsem neměl vyměnit skotskou za martini!“
Se suchým humorem se chystal na věčnost americký herec Humphrey Bogart (†57). Žil divoce, jeho život byl plný alkoholu a zemřel na rakovinu jícnu. Bogartova cesta ke slávě přitom byla celkem trnitá. Vyhodili ho z univerzity, v první světové válce bojoval u námořnictva a k lepším rolím se dostal přes štěky na Broadwayi. Jako cynik ve filmu Casablanca je ale nezapomenutelný...

„K čertu, neodvažujte si mi tady modlit o boží pomoc.“
Tuto rouhačskou větu vyřkla na smrtelném loži americká herečka Joan Crawford (†72), když si všimla, že se její hospodyně u pelesti začíná modlit. Život Joan Crawford byl plný zvratů – kariéra šla chvíli strmě nahoru a chvíli zase dolů, herečka se celkem pětkrát provdala. Protože nemohla mít děti, postupně adoptovala čtyři sirotky. Nakonec propadla alkoholu a zemřela na rakovinu slinivky břišní...

„Už je pozdě. Jděte se domů vyspat.“
I ve svých posledních chvílích myslela Jacqueline Kennedyová Onassisová (†64) na své děti Caroline a Johna, kteří jí u smrtelného lože četly milostné básně. Jackie, žena milovaná celým světem, byla silná kuřačka. V lednu 1994 jí lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických žláz. V květnu téhož roku této nemoci podlehla. Bylo přesně 22.15 hodin. Je pohřbena vedle manžela J. F. Kennedyho, prezidenta USA.

„Otevřete i druhé okno, tak se sem dostane více světla.“
Básník, prozaik a veskrze renesanční člověk Johann Wolfgang von Goethe (†83) měl velmi blízký vztah k českým zemím a Čechům. Koneckonců si u nás nabrnknul i mladičkou milenku Ulriku von Levetzow (jemu bylo 74 let, jí pouhých 19 roků). Goethe zemřel na vcelku banální nachlazení po vyjížďce na koni.

KAFE.cz zjistilo: Darwinova cena za nejkurióznější smrt

Poněkud neobvyklá cena se uděluje v Americe. Kromě Oscarů zde můžete najít i Darwinovu cenu, která se uděluje lidem za nejkurióznější smrt. Získávají ti, kteří se nějakým neobvyklým způsobem sami hloupě připraví o život. Za rok 2009 získali první místo dva belgičtí lupiči, kteří při vykrádání bankomatu použili příliš trhaviny, takže roztrhla nejen bankomat, ale i je. V těsném závěsu za nimi skončil Američan, který podnapilý nasedl za volant a když se mu v dopravní zácpě zachtělo na toaletu, vylezl z auta a přelezl zábradlí. Jenže se nacházel zrovna na mostě…