Annie Girardot měla být sestřička

Narodila se 25. října 1931 v Paříži. Otec zemřel, když jí byly čtyři, a matka se s ní i s jejím bratrem Jeanem uchýlila ke známým do Normandie. Matka pracovala jako porodní asistentka, a tak se mladá Annie, i když jí už v té době lákalo divadlo, stala zdravotní sestrou. Teprve po návratu do Paříže začala navštěvovat herecké kurzy, zároveň vystupovala v pařížských kabaretech jako tanečnice. Prvním velkým divadelním úspěchem byla v roce 1956 role ve hře Psací stroj od Jeana Cocteaua (†74).

  • Ten se o ní dokonce vyjádřil: „Je to největší dramatický talent poválečné doby!“

Proslavili ji Italové

Zdárně se začala rozvíjet také její filmová kariéra, i když začínala nejprve v menších rolích po boku hvězd. Objevila se například s Jeanem Gabinem (†72) v populární kriminálce Maigret klade past. Opravdu velkou příležitost jí dal až italský režisér Lucchino Visconti (†69), který ji obsadil spolu s Alainem Delonem (75) do filmu Rocco a jeho bratři. Při natáčení poznala svého budoucího manžela, italského herce Renata Salvatoriho (†54). Vzali se v roce 1962 a po roce se jim narodila dcera Giulia (48).

  • Ačkoli se později rozešli každý svou cestou, zůstali manžely až do Renatovy smrti v roce 1988 (zemřel na cirhózu jater).

Silná žena se smyslem pro humor

Od tohoto filmu začala hvězda Annie Girardot pomalu, ale jistě stoupat. Točila film za filmem a od rolí rozporuplných mladých žen trochu pochybné pověsti se propracovala k moderním, silným a emancipovaným hrdinkám, které díky své inteligenci, citu i smyslu pro humor zvládají složité životní situace. Právě role ve snímcích Umřít pro lásku, Prožít si své peklo, Nejcennější, co mám či Černý talár pro vraha jí zajistily přízeň kritiky i úctu publika.

  • To ji ale milovalo i v její druhé, ryze komediální podobě – filmy Jeden hot a druhý čehý (s Louisem de Funésem, †68), Něžné kuře a Ukradli torzo Jupitera (s Phillippem Noiretem, †76) budou už navždy patřit k zlatému fondu tohoto žánru.

Krize kvůli kokainu

Zatímco 70. léta byla pro herečku veleúspěšná, 80. léta přinesla velkou osobní i tvůrčí krizi. Se svým tehdejším partnerem, scenáristou a režisérem Bobem Decoutem si pronajala divadlo Casino de Paris, které bohužel zkrachovalo a Girardot dluhy splácela ještě řadu let poté. Navíc dcera Giulia začala koketovat s drogami, závislosti na kokainu nakonec prý propadla i sama Annie.

  • Nakonec se jí ale podařilo vrátit se před kameru – největším úspěchem byly vedlejší role ve filmech Bídníci 20. století a Pianistka.

Prožila si své peklo

Konec života nebyl pro Annie vůbec lehký – v roce 2003 onemocněla Alzheimerovou chorobou. Nejhorší na téhle nemoci je, že přichází plíživě. Herečka nejprve začala zapomínat texty, dokonce i ty, které znala léta, pak přestávala poznávat své okolí a nepamatovala si ani to, že bývala hereckou hvězdou.

  • Zemřela v pondělí 28. února v pařížském sanatoriu. Za ruku ji držela dcera a vnučka Lola Vogel, která je rovněž herečkou.

Kafe.cz zjistilo:

  • Annie Girardot byla celý život silná kuřačka – milovala francouzské cigarety Gitanes, zvládla jich denně vykouřit dvě krabičky. Slabost pro cigarety měla i její dvorní česká dabérka Věra Galatíková (+69). Ta však s kouřením skoncovala, když jí byla diagnostikována rakovina plic, které ale v prosinci 2007 podlehla.

Foto Kafe.cz:

Annie Girardot a její skvělá dabérka Věra Galatíková. Opravdové dámy, co myslíte?