Film Tři oříšky pro Popelku se měl původně točit v létě, východoněmecká televizní společnost DEFA ale termín posunula, jelikož v tomto období nemohla na natáčení uvolnit dostatečné množství lidí.

Scénář se proto předělával a začalo se natáčet v zimě, na přelomu prosince a ledna. Režisér Václav Vorlíček ovšem nebyl spokojen s množstvím sněhu, a proto se musel na plac dodávat uměle.

Sníh byl vyráběn v rybí konzervárně z kostí a herci si prý i po několika desetiletích dokázali odporný zápach autenticky vybavit.

Další zajímavostí je, že sestra Popelky, herečka Dana Hlaváčová, nebyla při těle, ale v šestém měsíci těhotenství. Kostymérky šikovně zakryly rostoucí bříško do širokých modelů, díky kterým působila pouze oplácaně a její požehnaný stav nepoznal.

Vladimír Menšík byl namol opilý

Při natáčení na Šumavě pak zapadl Trávníčkův kůň až po uši do zasněžené jámy. Opravdu dosyta si pak užil scénu, kdy princ běží za Popelkou ze zámku. Trávníček kvůli větru musel běžet asi padesátkrát.

Vodní hrad Švihov u Klatov byl během natáčení v žalostném stavu. Maskovaly to kulisy a ozdoby.

Pohádka se natáčela na drahý film, a proto režisér požadoval, aby se všechny záběry natočily na první pokus. Vtipným faktem pak je, že ve scéně, kdy princ uhodne Popelčiny hádanky, byl Vladimír Menšík namol opilý. Tvůrci navíc udělali lehkou chybu při psaní titulků: Představitelka Dory Dana Hlaváčová je v nich špatně uvedena jako Daniela.

Zdroje: ČSFD, Deník

Související články