Bez sněhu

Původní děj se neodehrával v zimě, ale v létě. To měly ateliéry bohužel plno a natáčení se přesunulo na přelom roku. Přepsal se scénář a štáb čekal na sníh. Ten ale nenapadl, a tak česká produkce přišla s rozdrceným polystyrenem. Němečtí kolegové vymysleli ekologičtější řešení a nakonec se natáčelo v závějích rozdrcených rybích kostí.

Bez Libušky

Dnes už si v pohádku bez legendy českého filmu Libuše Šafránkové (66) neumíme představit. Režisér Václav Vorlíček (†88) ale váhal, kdo by měl hlavní roli získat. Dlouho měl v hledáčku mladou Janu Preissovou (72). Nakonec dal Barunce z Babičky přeci jen šanci.

Bez slitování

Během natáčení zažívali herci spoustu krutých chvilek. Libuše Šafránková se při závěrečné scéně a teplotách pod bodem mrazu proháněla na Juráškovi jen ve svatebních šatech a sova Rozárka musela snášet režisérovo šťouchání, aby na Popelčiny žádosti o radu reagovala ve správný čas.

Bez pohádky

Příběh o Popelce má na kontě spoustu úspěchů - Nejoblíbenější pohádka století, Křišťálový pohár pro režiséra, Zlatý dudek pro Šafránkovou a Trávníčka (69) a Zvláštní cena poroty na festivalu v Nitře. Pohádka získala srdce diváků široko daleko. Nejpopulárnější je v Čechách a Německu, ale své fanoušky má i v Norsku. Když ji jednou místní televize nezařadila do programu, lidé nelenili a šli protestovat přímo před její sídlo.

Beze změny

Až po natáčení vyšlo najevo několik perliček. Herečka Dana Hlaváčová (74), která hrála Doru, byla v době natáčení už v šestém měsíci těhotenství. Vše ale dokázala před kamerou skrýt. Vladimír Menšík (†58) po večerech nedokázal ukočírovat svou lásku k alkoholu a opil se. V jedné z posledních scén, kdy všichni radostí vyhazují čapky nahoru, on jen tupě zírá a rozdýchává kocovinu.

Bez chybičky

Ani pohádka o Popelce není dokonalá.

  • Za Menšíkem byl v mlze vidět sloup elektrického vedení
  • Princ se připravoval na jízdu na koni, místo grošáka byl ale na místě Popelčin Jurášek
  • Zastřelená liška zmrzla během jediného střihu