Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Smradlavé bahno i sníh z kostí: Herci si při natáčení slavných pohádek užili

TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU
TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU
Zdroj: Profimedia/ ČTK
TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Bez pohádek by nebyly Vánoce. Tímto pravidlem se řídí většina domácností a proto oblíbené snímky již patří k tradiční sváteční pohodě. Během natáčení některých, dnes již legendárních snímků, došlo k celé řadě zajímavých událostí. Pojďte se s námi slavným pohádkám podívat na zoubek.

Princ a Večernice - Smradlavé bahno a injekce

Pohádka o Večernici v podání Libušky Šafránkové rozhodně patří mezi filmové klenoty. Během natáčení se děly věci, o kterých možná dodnes nemáte ani tušení.

Princezny měly na sobě velice drahé kostýmy a filmaři se báli, aby se při některých záběrech neponičily. Z tohoto důvodu se úvodní scéna, ve které princ Velen a jeho sestry Helenka, Elenka a Lenka všichni skončí v rybníku, pro jistotu natáčela až jako úplně poslední záběr. Vše navíc muselo klapnout už na první pokus. 

Před natáčením této scény navíc nikdo nezkoumal, jaké je v rybníce dno. To bylo kompletně zanesené bahnem, do kterého se ihned začaly herečky bořit. Princezny i drahé róby byly po dokončení záběru obalené zapáchající hmotou a smradu se prý dlouho nemohly zbavit.

Natáčení nebylo lehké ani pro Vladimíra Menšíka, který měl silné záchvaty astmatu. Štáb musel dělat časté přestávky, aby si herec mohl píchnout injekci.

Tři oříšky pro Popelku - Sníh z rybích kostí a těhotná sestra

Bizarní situace nechyběly ani během natáčení Popelky. Přeživší herci nejoblíbenější vánoční pohádky na některé zážitky vzpomínají dodnes.

Film Tři oříšky pro Popelku se měl původně točit v létě, východoněmecká televizní společnost DEFA ale termín posunula, jelikož v tomto období nemohla na natáčení uvolnit dostatečné množství lidí. Scénář se proto předělával a začalo se natáčet v zimě na přelomu prosince a ledna. Režisér Václav Vorlíček ale nebyl spokojen s množstvím sněhu a proto se musel na plac dodávat uměle. Sníh byl vyráběn v rybí konzervárně z kostí a herci si prý i po několika desetiletích dokáží odporný zápach autenticky vybavit.

Další zajímavostí je, že sestra Popelky, herečka Dana Hlaváčová, nebyla při těle, ale v šestém měsíci těhotenství. Kostymérky šikovně zakryly rostoucí bříško do širokých modelů, díky kterým působila pouze oplácaně a nikdo jiný stav nepoznal.

Mrazík - Chudoba na place, Marfuša jedla místo jablka cibuli

Film Mrazík se sice stal celosvětovým hitem, v dobách natáčení se ale na place šetřila každá koruna. Kvůli úsporám byla například hostina na svatebním stole natřena petrolejem, aby herci neujídali.

Marfuša se ve slavné scénce pod stromem nezakousla do jablka, nýbrž do cibule, právě z ekonomických důvodů.

Natalii Sedychové, tedy Nastěnce, bylo v době natáčení čtrnáct a půl roku, chodila na baletní školu a neměla žádné herecké ambice. Ve filmu dostala od Ivánka svůj první polibek.

Další podivností tohoto skvostu ze Sovětského svazu je, že Dědečka Hříbečka hrála žena, Galina Borisova a Babu Jagu ztvárnil muž, Georgi Millyar.

Lotrando a Zubejda - Kopající velbloud a zánik princezny

Film Lotrando a Zubejda byl osudový pro herečku Barboru Seidlovou. Po ztvárnění ikonické role se ale hvězda dlouho držela v ústraní a neobjevila se v žádných zajímavých filmových ani seriálových projektech.

Mnoho lidí proto na krásnou brunetku zapomnělo, díky Lotrandovi se ale Seidlová každý rok divákům připomněla a po roli milenky ve filmu Havel, se chce naplno vrátit k herecké kariéře. 

V Lotrandovi si zahrála také velbloudice Aisha, která letos oslavila neuvěřitelné třicáté narozeniny a poslední roky žije v Zooparku Doksy. Ačkoliv byla zvířecí herečka na lidi zvyklá, občas vykopla do strany a hercům tím způsobila nejednu nepříjemnou podlitinu.

Zdroj: ČSFD

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky