Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Politička Kateřina Klasnová: Vím, co si lidé myslí

Krásná blondýna ve sněmovně, manželka kontroverzního politika Víta Bárty. To je Kateřina Klasnová. Týdeníku Vlasta poskytla exkluzivní rozhovor.

Diskutujte: Co si myslíte o manželství Kateřiny Klasnové a Víta Bárty?

V nejnovějším čísle týdeníku pro ženy Vlasta najdete rozhovor se ženou, která se rozhodla postavit manžela ve složitých časech. To není maličkost a ne každá to dokáže, ať už si o jejím muži kdokoliv myslí cokoliv. Jaká je Kateřina Klasnová, vystudovaná teoložka a momentálně politička, doopravdy. Velký kus soukromí odhalila v rozhovoru, který najdete také na webu vlasta.cz.
Věříte, že víte, co si „obyčejní“ lidé myslí?

Ano, věřím. Nejen z mailů a dopisů, které mi píšou. Já se neuzavřela do žádného politického akvária, mezi lidmi se pohybuji stejně, jako když mě ještě nikdo neznal. To mi připomíná, jak se mě jedna „zasloužilá“ politička ptala, kde si nechávám šít oblečení. Když jsem řekla, že si ho kupuju normálně v obchodě, nevěřícně na mě koukla a pravila: „A to se mezi lidi nebojíte? Já bych nikam do obchodu nešla.“ Ale já se přece nemám čeho bát a za co stydět. Také jsem třeba odmítla auto s řidičem, na které jsem jako místopředsedkyně Poslanecké sněmovny měla nárok. Sledovat svět jenom z okénka limuzíny by mě časem spolehlivě odtrhlo od běžného života.
Vy přece běžný život nežijete. Máte vysoký plat, bohatého manžela...
A myslíte, že proto nevím, jak důchodce zasáhne snížení valorizace důchodů, jak běžné příjmové skupiny ovlivní zvýšení DPH, které opět schválila vláda a proti kterému Věci veřejné velmi bojovaly? Právě proto, že si uvědomuji, jak jsou na tom některé vrstvy obyvatel, dávám každý měsíc od okamžiku svého zvolení dvacet tisíc různým charitativním organizacím, v drtivé většině ze Středočeského kraje, za nějž jsem byla zvolena do parlamentu. A Vítek dává na charitu celý svůj poslanecký plat.

Zmínila jste, že se nemáte čeho bát. Ale cíle vašich kritik nejsou zrovna nízké. Například hospodaření Lesů ČR, do kterého jste se slovy premiéra zakousla „jako pila“, a další. Nemáte strach, že budete někomu nepohodlná?
Nejvyšší kontrolní úřad našel při kontrole státního podniku Lesy ČR podezření na spáchání několika trestných činů a když vidím, že vláda se přesto závěrem NKÚ nezabývá, musím na to upozorňovat a musím konat. Proto jsem podala i trestní oznámení, které policie přijala a zabývá se jím. Mohla bych pokračovat dalšími příklady, ale tento rozhovor neměl být primárně o politice. Nechci vaše čtenářky rozčilovat výčtem nekalostí, o nichž vím a proti kterým bojuji. Kdo bude chtít, může si to přečíst na mém webu. A že budu nepohodlná? Pokud bych se nemohla držet svých zásad, musela bych z politiky odejít úplně.

Věříte v Boha, chodíte do kostela? A nepřipadáte si tak trochu ve střetu zájmů při rozhodování o církevních restitucích?

Byť se ode mě při mém vzdělání (je doktorkou teologie – pozn. aut.) očekává, že jsem praktikující věřící, víru vnímám jinak než jako potřebu být organizovaná v nějaké církvi. Jsem pokřtěná, ale na mši chodím obvykle jen na Vánoce a Velikonoce. Vánoce bez půlnoční v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě si nedovedu představit.
Ve střetu zájmů si nepřipadám a nepodezírala bych z něj ani praktikujícího katolíka. Restituce jsou věcí striktně politickou, nikoli náboženskou. VV jsou proti vyrovnání s církvemi v této podobě a ještě uvidíme, zda bude mít vláda dost sil přehlasovat očekávané senátní veto. Doufám, že ne. VV pro tento paskvil určitě hlasovat nebudou. Ale jinak se musím přiznat, že leckdy vzpomenu v politice na biblické „marnost nad marnost a nic než marnost“.
S takovým přístupem se vám musí dobře ráno vstávat do práce...
Nestěžuju si, tak to určitě nechápejte. Je to má volba. I když zůstat s dětmi v domácnosti by bylo jednodušší.

Jinou variantu nemáte? Co byste dělala, kdybyste nebyla v politice?
Myslím, že mi biologické hodiny začínají tikat docela hlasitě, takže mateřskou považuji za logickou alternativu. Ale jinak bych se zřejmě a ráda vrátila na svou alma mater jako přednášející. Nebo bych zauvažovala o odchodu z Prahy...

Vy, malostranská patriotka?
V Praze jsem se narodila, mám ji ráda, a navíc mám štěstí, že žiju na kouzelné Malé Straně. Pokud bych uvažovala o tom, že ji opustím, bylo by to třeba za účelem zbudování malého wellness hotýlku, kde bychom pak ustájili i naše koně... Ale to by chtělo sehnat finance (má předmanželskou smlouvu – pozn. aut.), mít dobrý podnikatelský záměr, najít vhodnou lokaci. A kdybych tohle všechno měla, znamenalo by to, že jsem rozhodnuta opustit politiku, což zatím nejsem. Takže
vám ani neumím jasně říct, co by kdyby.

Jak od politiky odpočíváte?
Mám dva pejsky, které bohužel dost šidím. Většinu volného času s nimi trávím v přírodě, na kole nebo na in-line bruslích. Těší mě, když se nám s Vítkem o víkendech podaří vyrazit někam na výlet. Na rovinkách v okolí Třeboně přesvědčím ke sportovním výkonům na kole i svého muže. (smích) Taky ráda čtu a skvěle si vyčistím hlavu i při vaření.

Jste kulinářská experimentátorka?
Máme rádi jednoduchá jídla italské kuchyně – ryby a mořské potvory, zeleninové saláty, občas biftek. Rádi grilujeme, letos se překvapivě chopil iniciativy manžel, který jinak zvládne leda čaj. A protože miluje sladké, vařím ovocné knedlíky, peču koláče. K snídani se snažím dělat tvarohové lívance podle receptu maminky, i když se mi to v posledních měsících moc často nedaří.
A jinak experimentujete ráda, nebo máte vždy vše připravené?
Improvizaci se nevyhýbám, ale založením jsem spíš typ „vzorné školačky“. Chci mít připraveno a nastudováno maximum. Možná proto mi zbývá tak málo času na ty lívance. (úsměv)
Celý rozhovor si přečtete v novém čísle týdeníku Vlasta, další informace naleznete také na webu www.vlasta.cz

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy
 • V novém čísle najdete:
  
  Rozhovor: Kateřina Klasnová
 • Příběh ženy, která se zamilovala do
  sňatkového podvodníka
 • Velký houbový speciál
 • Jak jíst podle barev, když chcete zhubnout
 • Předplatné Vlasty

	
		
	
	
	Zdroj: týdeníki Vlasta - Lucie Robinson

 
 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Ukázněný požitkář Martin Zounar

Schůzku jsme museli odložit, protože ho „zradilo celé tělo“, jak řekl. Za pár dní pak přišel Martin Zounar (45) na minutu přesně, dobře naladěný a po…

Akční letáky