Společnost Pfizer má za sebou první testování nového léku proti covidu a vypadá to, že se blýská na lepší časy.

Pilulka prý opravdu snižuje počty hospitalizací a úmrtí asi o 89 procent u vysoce rizikových dospělých jedinců. Lék stačilo užít krátce po prvních příznacích onemocnění.

"Samostatné laboratorní testování pak dále ukázalo, že si lék zachovává svou účinnost i proti omikronové variantě," sdělilo vedení firmy. "Společnost Pfizer otestovala své antivirotikum proti uměle vyrobené verzi klíčového proteinu, kterou mutace omikron používá ke své reprodukci," upřesnila americká agentura AP.

První lék proti covidu budou moci lidé užívat doma

Nadějné výsledky testů přicházejí v době, kdy počty nových nákaz koronavirem opět rostou a přibývají i úmrtí i hospitalizace.

Americký regulátor léčiv FDA brzy rozhodne o povolení proticovidových tablet od Pfizeru i konkurenčního Mercku, který žádost o povolení svého přípravku podal o pár týdnů dříve.

Pokud bude schválena distribuce pilulky, půjde o historicky první léčivo proti covidu, které by si Američané a následně po nich nejspíš i Evropané mohli vyzvednout v lékárně a užívat ho doma.

Americký prezident vidí naději


Prezident Joe Biden v úterý prohlásil, že lék od Pfizeru je "další potenciálně silný nástroj v našem boji proti koronaviru".

Americká vláda už dokonce odsouhlasila nákup dostatečných zásob těchto tablet, má se jednat o množství pro léčení až deseti milionů lidí. Vedení Pfizeru ale naznačilo, že první dodávky budou omezené a do konce letošního roku vystačí maximálně na ošetření desítek tisíc pacientů.

Do března ale společnost věří, že rozjede výrobu naplno a bude schopna poskytnout miliony platíček pro lidi na celém světě.