Petr Svoboda prý původně ve své knize vůbec nechtěl popisovat poslední roky života jeho otce Karla Svobody. Důvodem bylo hlavně jeho manželství, které nejstarší syn hudebníka vnímal jako toxické a plné lží.

„Chtěl jsem vyobrazit tátu, jak jsem ho zažil já. Jako chrliče pozitivní energie a dobré hudby. Zdálo se mi, že se tohle vytratilo a připomíná se více to, co souvisí s jeho velmi smutným odchodem,“ vysvětlil Svoboda Blesku.

Tým spolupracovníků ho ale nakonec přemluvil, aby do díla zahrnul i konec tátova života. „Je potřeba jeho život zpracovat. Došel jsem k tomu, že se tomu nebudu vyhýbat, že popíšu, co jsem viděl a velmi zblízka zažil. Snažil jsem se to minimalizovat, ale já mám prostě rád pravdu,“ tvrdí hitmakerův prvorozený syn s tím, že za sebevraždu Svobody částečně viní jeho druhou manželku Vendulu.

Nedokážu jít mimo pravdu

Vztahy mezi Petrem Svobodou a vdovou po otci Vendulou Pizingerovou jsou dlouhodobě na bodu mrazu a nová kniha nejspíš na atmosféře příliš nepřidá.

„Ukažte mi jediného člověka, který spáchá sebevraždu uprostřed šťastného manželství?! Jejich vztah byl v katastrofálním stavu. Byla to válka Roseových,“ nebere si Petr s macechou servítky.

„Neříkám, že je všechno její vina. Ale nemůžu být přátelský vůči někomu, o kom vím, jak se k tátovi choval. Byl rozhodnutý učinit razantní kroky k ukončení toho manželství, ale už na to prostě neměl sílu,“ zavzpomínal Svoboda na temné období, kdy se jeho tatínek rozhodl dobrovolně ukončit svůj život.

V knize například naráží mladý Svoboda na údajný románek Venduly Pizingerové s manažerem agentury, s nímž vedla společně nadační fond. "Připadá si jako hlupák, celý život dřel, a nyní sedí doma sám, zatímco jeho Vendula, která má vířit kolem něho, víří někde v tramtárii s manažerem svého fondu. Karel má pocit, že funguje spíš jako debetní karta než jako manžel,“ stojí v kontroverzní monografii.

Petr Svoboda se navíc nebaví ani se svým nevlastním bratrem Jakubem. „Nedokážu jít mimo pravdu. Pakliže by to Jakub akceptoval, že to tak prostě mám, a chtěl by se mnou nějakým způsobem komunikovat, budu rád. Ale uvědomuju si, že my dva se nikdy nebudeme mít rádi, Vendula je jeho matka a syn by měl držet se svou mámou,“ uzavřel.

Související články