Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Petr Rychlý: Zvolnit tempo ho donutil až velmi vážný zdravotní stav!

Petr Rychlý
Petr Rychlý
Zdroj: Profimedia
Petr Rychlý

Petr Rychlý dostál svého jména a jeho život má skutečně vražedné tempo. Zdraví mu na čas ukázalo stopku, ale jen co se oklepal, už zase hýří energií a žije naplno.

Netalentovaný

Petra Rychlého zná každý. Jako bavič, moderátor a lékař z nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě je nepřekonatelný. Bohužel začal s estrádami příliš brzy a zapomnělo se na to, že je mimo jiné i brilantním hercem a ani vážné role mu nejsou cizí. Diváci, kteří věčného komika vidí v divadle, často žasnou nad jeho renesančním umem.

Paradoxem však zůstává, že si ho mezi hereckou smetánku musela vytáhnout sama Jiřina Jirásková a dát mu šanci ve Vinohradském divadle, protože na DAMU se hlásil třikrát, ale pokaždé ho odmítli pro nedostatek talentu.

Petr Rychlý je neřízená střela. Vysoké tempo se mu vymstilo. Petr Rychlý je neřízená střela. Vysoké tempo se mu vymstilo. Zdroj: Profimedia

Neúnavný

Jeho rodinu a kolegy fascinovalo pracovní tempo, které nasazoval. Hrál, daboval, moderoval. A ani doma nedokázal hodit na stůl a většinou relaxoval na zahradě. V jeho ženě to vzbuzovalo obavy o manželovo zdraví, v synech nepochopení. Neskutečná nálož energie, kterou Rychlý bezesporu byl, ale dostala od života důraznou výstrahu.

Na podzim roku 2012 dostal infarkt a od smrti ho dělily pouhé hodiny. Přežil jen díky bdělosti své ženy, která ho i přes jeho věčné odmítání odvezla do nemocnice. Vše začalo na oslavě jeho narozenin, kdy při přenášení grilu poprvé pocítil bolest. Střídavé stavy slabosti a plné síly jsou poznávacím znamením koktajícího infarktu, kdy se cévy v pravidelných časových intervalech smršťují a zase roztahují. Dokázal zpomalit? Ano, na měsíc. Jediné, co přehodnotil, byl vztah ke kávě. Místo nekvalitních patoků pije jen to nejlepší a upozorňuje, že narozdíl od Italů, kteří jich do sebe "lupnou" i dvacet za den, je on žabař, který se drží u čísla 4!

Petr Rychlý je oblíbený divadelní i filmový a seriálový herec. Petr Rychlý je oblíbený divadelní i filmový a seriálový herec. Zdroj: Profimedia

Jakmile začal vnímat první přívaly energie, vydal se na procházky. S krokoměrem zamířil ke svému sousedovi. Ušel padesát metrů a nabyl dojmu, že se život vrací do starých kolejí. Na operačním lůžku se bál, že už si nikdy nezahraje, že ohrozil svou rodinu, že bude mít trvalé následky. Nic z toho se nenaplnilo, přesto si nedal říct a jeho diář zase praská ve švech. Svou práci miluje a zápřah mu dělá dobře.

Nečinný

Rehabilitovat po infarktu dokázal pouhé dva měsíce. I když on sám tvrdí, že zmírnil tempo, jeho okolí tvrdí pravý opak. Je nevyzpytatelný. Na letošní sezonu se upsal hostování v českokrumluvském divadle, kde během představení naběhá přes šest kilometrů. Několikrát týdně pendluje mezi Prahou a jihočeskou perlou. A tak by se dalo pokračovat donekonečna.

Ale jeho soused a blízký přítel Tomáš Töpfer řekl: "Já jednou zemřu na lenost, Petr Rychlý na přepracování. To je o osudu."

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky