Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Petr Novotný: Dnes jsem hlavně podnikatel

Zdroj:

Diváci a posluchači s ním zažili stovky hodin zábavy. A tak se jméno Petr Novotný (65) stalo synonymem profese bavič. Přidejte si moderátor, herec, příležitostný zpěvák, jak říká, a v uplynulých letech také majitel umělecké agentury a cestovní kanceláře.

Petr je olomoucký patriot a prý si pamatuje naprosto přesně, kdy poznal, že ho to táhne k divadlu. „Začalo to recitováním v dramatickém kroužku, kam jsem se zapsal omylem, myslel jsem si, že jde o gramatický kroužek. Měl jsem rád češtinu. No a na jednom našem vystoupení si mě všiml pan režisér Karel Novák, začal jsem zkoušet s profesionály, hned po boku znamenité herečky Zory Rozsypalové. Hrál jsem v Divadle Oldřicha Stibora dětskou roli v básnické hře Jitřní paní. Po první zkoušce jsem přišel domů a oznámil: Budu hercem,“ vzpomíná.

Začátek 60. let byl ve znamení studentských divadel, která se rodila snad v každém větším městě. V Olomouci jedno z nich založil na gymnáziu právě Petr Novotný. „Jmenovalo se Hej Rup, což znamenalo Hejčínští rušitelé přežitků. Odtud jsme přešli s Hankou Maciuchovou a Honzou Kanyzou do nově založeného amatérského studia při Divadle Oldřicha Stibora,“ říká.

Tam vznikla slavná inscenace Tom Sawyer od řeky Mississippi, Petr se hlásil na DAMU, a když ho nevzali, zakotvil na pražské filozofické fakultě. Náhodným setkáním s pracovnicí Českého rozhlasu Markétou Černou se stal moderátorem dnes legendárního Mikrofóra a začal uvádět koncerty skupin Greenhorns a později Fešáci.

Na diváky se těším

Kromě divadla měl Petr Novotný už v mládí vášeň pro sbírání receptů. Kuchařek má v knihovně bezpočet (o dalších knihách nemluvě), sám sepsal několik zábavných kuchařek, kulinářské znalosti rozdával posluchačům rozhlasu i na obrazovce. A nejen to. Je skvělý vypravěč, který chrlí nepřeberné množství historek, jejichž aktéry jsou většinou členové rodiny.

„Dnes jsem hlavně podnikatel, přiznávám dokonce, že jsem workoholik. Ovšem jakmile zmírním tempo, chřadnu. Ale i při množství práce ve své pracovně u počítače se na diváky pořád těším,“ říká Petr. Loni na konci roku vyjela skupina Fešáci na jubilejní turné.

Slavila mužné pětačtyřicátiny a po osmileté pauze tedy předvedl se svou „osudovou kapelou“ znovu svůj spíkrovský um.

„Nádherná série! Návštěvy i přes tisíc diváků byly běžné. Na jedné scéně a hlavně v zákulisí jsem se potkal skoro se všemi členy skupiny v historii. Dlouho jsem se sám takhle nepobavil,“ pochvaluje si výlet „do minulosti“ moderátor.

Petr Novotný (65)

  • V olomouckém divadelním životě dominovala v 60. letech také jména Pavla Dostála, Richarda Pogody, dramaturga a režiséra Jiřího Flíčka…
  • Pořad Mikrofórum moderoval čtyři roky.
  • Miluje cestování a v cizích zemích sbírá recepty.
  • Od dcery Lenky má vnoučátka Esterku (5), Tobiáška (3) a Johanku (1), od syna Pavla Lauru (2).

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky