Petr Nárožný letos oslavil 86. narozeniny. I ve svém věku je stále velmi aktivní. Čas od času se ukáže v nějakém filmu nebo reklamě. Poslední roky hrál například v pohádce Klíč svatého Petra nebo v komedii Policejní historky.

Z architekta hercem

Na rozdíl od svých několika slavných kolegů neabsolvoval hereckou konzervatoř. Hercem se stal zcela přirozeně. První koketování s herectvím u něj začalo už na gymnáziu. Byl součástí ochotnického divadla. Vystudovaný má ovšem zcela jiný obor. Je absolventem Fakulty architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Jeho spolužákem byl dokonce Pavel Bobek.

Koncem šedesátých let se Nárožný dostal do uměleckého světa. Stal se z něj konferenciér skupiny Rangers (Plavci). Diváci ho kvůli jeho humoru milovali. V roce 1973 dostal nabídku, která se neodmítá. Stal se členem divadla Semafor. Více než osm let se objevoval po boku Luďka Soboty a Miroslava Šimka. Společně tvořili nezapomenutelné komediální trio.

Ve filmu se objevil poprvé ve snímku Jáchyme, hoď ho do stroje. Od tohoto okamžiku šel z role do role. Zářil například v roli Ing. Týfa v komedii Marečku, podejte mi pero. Objevil se i s ostatními kolegy z divadla Semafor ve filmu Jen ho nechte, ať se bojí.

Netrvalo to dlouho a zahájil i divadelní kariéru. Šanci dostal od Činoherního klubu, kde byl neuvěřitelný dvaačtyřicet let. Za tu dobu ztvárnil bezmála tři desítky postav.

Odchod do důchodu ohlásil před čtyřmi lety. Ještě dva roky se ovšem ukazoval ve své poslední roli v inscenaci Léda. S divadelními diváky se tak definitivně rozloučil v červnu 2022.

Hlas oblíbeného herce znají i děti. Petr Nárožný namluvil několik večerníčků. Mezi nejoblíbenější z nich patří například Mach a Šebestová.

Jedna žena a rodinné trable

Petr Nárožný žije se svou manželkou Ivou v Třeboni. Natrvalo se tam odstěhovali z Prahy během pandemie. Pár tvoří už přes padesát let. Šťastní manželé mají dvě děti. Dcera Kateřina z nich udělala prarodiče a to rovnou dvojnásobné. Syn Petr žije s partnerem.

Když se Nárožný dozvěděl, že jeho syn Petr má jinou sexuální orientaci, nějaký čas s ním údajně vůbec nekomunikoval a trvalo mu pěkných pár let, než se s tím dokázal vyrovnat. 

Za usmířením otce a syna stála oblíbená herečka Květa Fialová. „Já gaye miluji. Jsou to ty nejčistší duše, které znám. Mám mezi nimi spoustu přátel. Jsou to dobří, milí, jemní lidé. Petr měl panickou hrůzu z toho, že by se to mohl někdo dozvědět. Říkala jsem mu, aby nebláznil, přijal to, netrápil sebe a hlavně svého kluka. Jsem šťastná, že dostal rozum, syna pochopil a usmířili se,“ sdělila herečka pro server Prima Ženy.

Petr Nárožný je sice šťastně ženatý, ale ženy zkrátka obdivuje. Možná i proto byla jeho reakce na synovu orientaci až tak přísná. „Když s vámi flirtuje krásná a inteligentní žena, zvedá vám to sebevědomí, protože i když už nic neuděláte, stejně si říkáte: ‚No, třeba by to vlastně šlo.‘ Ženy jsou tu proto, aby byl svět krásnější, a zaplať pánbůh, když tak fungují,“ prozradil v roce 2003 pro iDNES.

Za svou další manželku by mohl s nadhledem považovat i herečku Ivu Janžurovou. S kolegyní hrál manželský pár hned v několika filmech a seriálech. Poprvé v Marečku, podejte mi pero. Dále se jako manželé představili v seriálu Létající Čestmír, filmu Ten svetr si nesvlíkej nebo seriálu Cirkus Humberto.

Související články