Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Citové dilema vyřešil krutý osud: Manželství Petra Kostky ukončila tragédie

Petr Kostka
Petr Kostka
Zdroj: Profimedia.cz

Dodnes patří k nejuznávanějším českým hercům a na svém kontě má obrovské množství zásadních rolí. Petr Kostka byl idolem ženských srdcí, skandály se mu však úspěšně vyhýbaly. Přesto prožíval jedno citové dilema. To za něj ale vyřešil krutý osud. 

Diváci ho znají z nepřeberného množství filmů a dodnes ho milují. Ne jen kvůli jeho hereckému talentu, ale také kvůli lidskosti a vlídnosti, kterou v sobě od narození nosí. Petr Kostka se narodil 11. června 1938 v Říčanech u Prahy do hereckého rodu, jehož kořeny sahají až do první poloviny 19. století. Dokonce jeho rodiče byli herci a kouzlu divadla propadla i jeho o čtrnáct let mladší sestra Zora. První roli dostal Petr Kostka už jako hodně malý, zahrál si tenkrát čerta přivázaného k vánočnímu stromečku. 

Nelze však říct, že by byl tehdy herectvím natolik omámen, že by toužil kráčet ve stopách svých rodičů. Mnohem více ho totiž lákaly exaktní vědy a chtěl studovat matematiku. Proto usedl do lavic Vyšší odborné školy v Plzni. „Vybral jsem si tuto školu proto, že jsem se chtěl naučit těsnopis. Řekli mi totiž, že jsou to takové klikyháky, kterým nikdo nebude rozumět,” přiznal herec kdysi podle webu Krajské listy. Nakonec stejně zamířil na pražskou DAMU.

Herec Petr Kostka je na svou ženu pyšný. Herec Petr Kostka je na svou ženu pyšný. Zdroj: Profimedia.cz

Akademii však nedokončil. Od roku 1959 mu totiž začaly přicházet různé filmové nabídky. V té době se zároveň oženil s Ingrid Vavrouchovou. A protože byla jeho žena těhotná, probudila se v něm nutnost postarat se o rodinu. A tak místo studií přijal v roce 1960 nabídku a získal první stálé angažmá v souboru Městských divadel pražských. 

V roce 1965 odstartoval pravidelnou spolupráci s Československou televizí jako vypravěč v hudební komedii Václava Kršky Polka jede do světa, která vyprávěla o vzniku nejznámějšího českého společenského tance. Do povědomí diváků pak definitivně vstoupil v roce 1960, když ztvárnil roli studenta Honzy Horáka v legendárním válečném psychologickém dramatu Vyšší princip.

Carmen Mayerová Carmen Mayerová Zdroj: Profimedia

Během natáčení ve Zlíně se poprvé setkal s krásnou Carmen Mayerovou. Ta dostala nabídku angažmá v souboru Městských divadel pražských. Petr se tak vypravil do Valdštejnské zahrady, aby se podíval na novou kolegyni, která hrála v letním představení Šeherezáda. A zakoukali se do sebe. „Oba si dodnes velmi silně pamatujeme ten okamžik, kdy se naše pohledy střetly. Zaujal mě svým šarmem, měl smysl pro humor, byl to výtečný vypravěč a bylo ho všude plno,” přiznala Carmen podle Krajských listů.

Petr byl však v té době ženatý s Ingrid. Zasáhla však krutá ruka osudu. Ingrid totiž zahynula při vážné autonehodě. Petr s Carmen měli ze dne na den početnou rodinu - Petrovy dcery Zuzanu a Helenu a Carmeninu dceru z prvního manželství Kateřinu. 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU