Českou republiku i světový trh zasáhla smutná zpráva. Známý podnikatel a finančník Petr Kellner se totiž 27. března stal jednou z pěti obětí pádu vrtulníku na Aljašce. Bylo mu 56 let. Jeho úmrtí bude mít zcela jistě dopad nejen na českou ekonomiku, ale také na politické vztahy. Petr Kellner byl jednou z nejvýznamnějších českých osobností, o jeho životě se toho ale vlastně moc nevědělo. Své soukromí si přísně střežil, na veřejnosti se objevoval zcela výjimečně a úspěšně se vyhýbal i nejrůznějším kauzám.

Obchodník každým coulem

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a finanční trh ho vždy zajímal. Do světa obchodu se zapojil již v roce 1990, kdy pracoval pro firmu Impromat Milana Maděryče, která do tehdejšího Československa dovážela kopírky. Už tehdy začal spřádat plán na založení investiční skupiny PPF. Dle Seznam Zpráv totiž pochopil příležitost, kterou nabízela kuponová privatizace. A tak společně s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem investiční skupinu založil. Společnosti se již od začátku velmi dařilo. Dle webu Eurozprávy.cz za to mohlo hlavně Kellnerovo charisma a také fakt, že jako jediný věděl, jak má fungovat investiční společnost.

Nejde však jen o skupinu PPF, kde Kellner působil. S manželkou Renátou se od roku 2002 věnovali prostřednictvím Nadace Educa (později The Kellner Family Foundation) podpoře vzdělanosti sociálně znevýhodněných dětí. Provozovali rovněž soukromé gymnázium Open Gate v Babicích u Prahy.

Soukromý život opředen tajemstvím

Petr Kellner byl obrovskou osobností, která zajímala mnoho lidí. Podnikatel však své soukromí i soukromí své rodiny přísně střežil. Ve veřejně dostupných zdrojích neexistuje jediná fotografie jeho rodiny, snímků samotného Kellnera lze dohledat jen pár. Objektivu kamery se jako jediná nebojí jeho dcera Anna, která se několik let úspěšně věnuje závodění v parkurovém skákání. Ta jezdí na špičkovém koni, o nějž měla zájem i dcera amerického miliardáře a zakladatele firmy Microsoft Billa Gatese. Kellner tehdy dle webu Eurozprávy.cz koně koupil za čtvrt miliardy korun.

Dle dostupných informací byl Kellner podruhé ženatý a měl celkem čtyři děti. Další informace o jeho rodině jsou prakticky neznámé. Velkou pozornost přitahoval také Kellnerův majetek. V Česku i ve světě vlastnil několik nemovitostí, se kterými i obchodoval. Čemu se kromě obchodu podnikatel rád věnoval, je rovněž tajemstvím. V souvislosti s jeho úmrtím však vyšlo najevo, že mezi jeho koníčky patřil tzv. heliskiing, což je aktivita, během které se lyžaři setkávají se sjezdovkou výskokem z vrtulníku. Právě tento sport se mu ovšem stal osudným. V sobotu 27. března se totiž společně s dalšími pěti lidmi vydal na americké Aljašce vrtulníkem na ledovec, na kterém měl lyžovat. Letoun se však dostal do potíží a z dosud neznámého důvodu narazil do hory. Tragická nehoda měla jednoho přeživšího – českého snowboardistu a fotografa Davida Horvátha.