Elise a Sofie mají ve svém tátovi velkou oporu. Když se jedna z nich stala ve škole terčem nehezkého chování ze strany spolužáků, které nakonec vyústilo v šikanu, Petr Jákl jako dobrý rodič okamžitě zasáhl. 

“Když byla moje mladší dcera ve škole, byly tam problémy se šikanou, takže jsme to řešili. Pak dokonce přešla na jinou školu, pak se zase vrátila do té samé třídy, ale už se to nějak vyřešilo,” popsal režisér pro redakci Extra.cz

“Měla problém s lidmi ve třídě, ale nešlo to do žádného extrému. Ona si s námi o těch věcech povídala a nebyla v té třídě jediná, bylo jich víc, takže ty děti postupně odtamtud odcházely, takže se to řešilo,” specifikoval Jákl, jak dceřiny útrapy vypadaly.

Situaci řešili se školou

Výchovné problémy třídy prý tehdy prodiskutovali nejen s ostatními rodiči, ale také učitelkou. Nakonec se jim prý podařilo dojít ke smírčímu řešení.

“Povídali jsme si se všemi těmi rodiči, jakým způsobem tyto věci řešit, ale především jsme to řešili s tou učitelkou, ale určitě jsme nikdy nebyli za rodiči těch dětí, které šikanovaly, to jsme nechali na učitelce,” uvedl producent a režisér.

Kvůli nepříjemným zážitkům s holčičkou dokonce rodiče museli vyhledat pomoc odborníka v podobě dětského psychologa. To považuje Petr Jákl za velmi důležité nejen u dětí, ale také u dospělých. 

O výchově Jákl přemýšlí do hloubky

“Zvlášť u těch dětí, když člověk ví, jak k nim přistupovat a jak se k němu chovat, aby ho rozvíjel, tak je to hrozně důležité. S manželkou jsme s dětskými psycholožkami mluvili a bavili jsme se, jak to řešit, a četli jsme pak i nějaké knížky,” popsal svůj přístup k výchově otevřeně. 

“Chtěli jsme se dozvědět, jak jim co nejlépe pomoci růst, aby měly zdravé sebevědomí, protože moc velké sebevědomí a naopak žádné sebevědomí, to není ideální,” dodal, co jeho i manželku motivuje k tomuto postupu.

Petr Jákl ale podle svých slov vnímá, že od dob jeho dětství se ve školství leccos změnilo. 

Zavzpomínal na vlastní školní léta

“Já když jsem chodil do školy, tak už by to dneska možná byla šikana, ty věci, které jsme dělali, a mysleli jsme si, že je to v pohodě, tak to v pohodě nebylo, ale my jsme to tak vnímali,” zavzpomínal.

“Ta doba je dnes jiná a učitel se mohl uchýlit k fyzickým trestům, dnes by za to byl lynčován,” přiznal s úsměvem a dávkou sebekritiky.

Být dítětem je podle známého režiséra mnohdy náročné. “Tím, že děti mají tu vlastnost, že řeknou popravdě to, co si myslí, tak to někdy může být hodně bolestivé. Děti si mezi sebou ubližují dost, protože to ještě neumějí říct tak, aby to tomu druhému neublížilo,” myslí si.

Související články